içinde

Galatasaray ($GAL), Fenerbahçe ($FB) Fan Token Kıyaslaması

Sadece futbol değil tüm spor sektöründe fan token’lar popülerliğini iyice artırmış durumda. Ülkemizde de üst ve alt liglerdeki pek çok futbol takımının artık kendi fan token’ı bulunuyor. Bugün ülkemizdeki en popüler iki fan token’ının farklarını inceleyeceğiz.

Fan Token ve Avantajları?

Fan token aracılığıyla taraftarlar, yatırımcılar kullanıcılar, destekledikleri kulüpler nezdinde birtakım ayrıcalıklara sahip olacaklar. Kulüp kararlarında oy kullanmak, sürpriz hediyeler kazanmak, futbolcular ile tanışmak gibi birçok VIP etkinlikte yer alabilecekler. Fan token’lar, hem taraftarlara birtakım ayrıcalıklar tanırken hem de kulüplerin kendi taraftar topluluklarıyla daha güçlü bir ilişki kurmasını sağlamaktadır. Tüm bunların yanında fan token’lar kulüpler için birer gelir kaynağı sağlamaktadır.

Galatasaray ($GAL) Fan Token

Galatasaray ($GAL) fan token, Ethereum blokzincirinde yer alan ve ERC-20 standardında bir utility (hizmet) token olan Chiliz ($CHZ) ve Socios.com platformu aracılığıyla piyasaya sunulmuştur. Socios, 2018 yılında spor sektörüne ve ekosistemine odaklanan, 100’den fazla spor ekibiyle partnerlikler kurmuş bir fan token platformudur.

Türkiye’deki ilk Fan Token’dır. Galatasaray, Eylül 2019’da Socios ile partnerliğini duyurmuş ve Şubat 2020’de Socios platformunda $GAL ön satışını gerçekleştirmiştir.

$GAL Token arzı toplam 10.000.000 olmakla birlikte bu yazı kaleme alındığı sırada dolaşımdaki arzı 3.507.572’dir ve değeri 2,71$’dır.

$GAL Token, Chiliz, OKEx, FTX, Huobi Global, Bybit ve Paribu kriptopara borsalarında yer almaktadır.

Fenerbahçe ($FB) Fan Token

Fenerbahçe ($FB) fan token da Ethereum blokzincirinde kurulmuş bir utility token’dır. $FB token’ın $GAL token’dan farkı, $FB token’ın Socios aracılığıyla değil Stoken firması (Paribu kriptopara borsasının kurduğu bir şirket) aracılığıyla hayata geçmesidir. Fenerbahçe, Paribu ile iş birliğini 5 Ağustos 2021’de açıklamış, ön satışını ise 9 Ağustos 2021’de gerçekleştirmiştir.

$FB Token arzı toplam 190.700.000 olmakla birlikte bu yazı kaleme alındığı sırada dolaşımdaki arzı 2.180.000’dir ve değeri 2,38$’dır. Arzın tamamı 25 yıl içerisinde tamamlanacak ve gerçekleştirilecek planlı yakımlarla nihai arzın 100 milyon adede kadar düşmesi planlanıyor.

$FB Token sadece Paribu kriptopara borsasında yer almaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

LOCGame, Moschino Ortaklığı

Metapotamians

Metaverse Mortgage Kredisi, Sanal Arazi Satın Almak için Veriliyor