in ,

G7 Zirvesinde, CBDC Hakkında Yönergeler Alındı

13 Ekim’de G7 liderleri, CBDC konusunu görüşmek üzere Washington’da bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede 13 kamu politikası ilkesi onaylandı.

13 Ekim’de en gelişmiş ekonomiye sahip 7 ülkenin finans liderleri, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’ni (CBDC) görüşmek üzere Washington’da bir araya geldiler. Toplantı sırasında, uygulamalarına ilişkin 13 kamu politikası ilkesi uygun bulundu.

G7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’yi içeriyor. Ayrıca G7 ülkeleri, yeni başlatılan CBDC’lerin “zarar vermemelerini” ve finansal istikrarı korumalarını ve standartlara uymalarını talep ediyorlar.

G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bir açıklama yaparak şunları söyledi:

Bu konularda güçlü bir uluslararası koordinasyon ve iş birliği, kamu ve özel sektördeki inovasyonun gerek yurt içi gerekse yurt dışında yarar sağlamasını, diğer yandan ise kullanıcıların ve daha geniş finansal sistem için güvenliği sağlamaya yardımcı olacaktır.

Ek olarak, G7 ülkelerinin liderleri, “uluslararası parasal ve finansal sisteme olumsuz etkilerini” en aza indirme sorumluluğunu paylaştıklarını belirttiler. Ancak şimdiye kadar herhangi bir G7 ülkesi henüz bir CBDC piyasaya sürmedi. Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülke dijital paraların teknolojik ve ekonomik sonuçlarını analiz ediyor.

Bununla birlikte, Çin’in, dijital yuan çalışmaları devam ediyor. Ancak kripto piyasasına yaptıkları baskı, kendi CBDC’sinin para akışını kontrol etme planının bir parçası olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

On-chain ve Off-chain İşlemler Arasındaki Fark Nedir?

Programlamanın Geleceğini Yönlendiren 22 Blockchain Dili