içinde ,

G7 Ülkeleri, Bu Hafta Kripto Varlıkları Tartışacak!

Son dönemlerde Terra ekosisteminde yaşanan çöküş, dünya çapındaki düzenleyicilerin dikkatini kripto piyasasına çekti! G7 ülkelerinin maliye bakanları bu hafta toplanıyor ve öncelikli kripto varlıklarını olarak tartışacaklar.

G7 ülkeleri; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi ülkeden oluşup Avrupa Birliği’nde G7 olarak temsil edilmektedir.

Reuters, Fransız merkez bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau’nun 17 Mayıs Salı günü söylediklerini aktardı. Villeroy, Paris’teki bir piyasa konferansında konuşurken şunları söyledi:

Yakın geçmişte yaşananlar, küresel düzenlemeye olan acil ihtiyacın bir çağrısıdır. Avrupa, MICA (kripto varlıklar için düzenleyici çerçeve) ile yolu açtı; muhtemelen bu hafta Almanya’daki G7 toplantısında bu konuları da diğerleri arasında tartışacağız.

TerraUSD (UST) stablecoin’inin son zamanlardaki çöküşü, sadece bir hafta içinde yatırımcıların servetindeki milyarlarca doları yok etti. Bu olayın ardından dünya çapındaki düzenleyiciler kırmızı alarma geçti.

Düzenleyiciler, Terra Çöküşünden Sonra Uyarıyor

TerraUSD’nin (UST) yaygın kullanımıyla öne çıkan Güney Kore, konuyla ilgili üst düzey bir soruşturma başlattı. Güney Koreli politikacı Yun Chang-Hyun ve Güney Kore’nin iktidarından bir temsilci de Terra’nın kurucusu Do Kwon’un mecliste dinlenmesini talep etti.

Aynı zamanda, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Finansal Denetim Hizmeti (FSS) gibi düzenleyici kurumlar da yerel kripto borsalarını denetleyecek. Yerel yayın organı olan Yonhap News’e konuşan finans otoritelerinden bir sözcü şunları söyledi:

LUNA ve UST olayıyla ilgili olarak genel durum değişikliklerini takip ediyoruz; ancak şu anda hükümetin alabileceği doğrudan bir önlem yok. Kripto para işlemleri özel sektör tarafından serbestçe yürütüldüğü sürece hükümetin müdahale etmesi için net bir neden yok.

Stablecoin Denetimine Talep Artıyor

Geçen hafta kripto dünyasında yaşananlardan sonra, stablecoin denetimlerine olan talep arttı. Tether (USDT) stablecoin’i gerçek USD rezervleri etrafında uzun süredir bir belirsizlik bulunuyor.

TerraUSD (UST) çöküşünün ardından, piyasa oyuncuları mevcut tüm stablecoin sağlayıcılarının adil bir denetim yapmalarını talep ediyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, geçtiğimiz günlerde USDT rezervlerindeki belirsizliği vurgulayan bir tweet’i attı ve şunları söyledi:

$USDT denetim raporu ne zaman gelecek? $UST çöküşünden dolayı korkuyoruz ve piyasa spot Bitcoin ETF’leri istiyor. Düzenleyiciler, kurumlar ve kripto yatırımcıları, 75 milyar dolarlık USDT’nin tam olarak desteklenip desteklenmediği konusunda yanıtınızı bekliyor.

Buna yanıt olarak, Tether CTO’su Paolo Ardoino şunları söyledi:

Göz açıp kapayıncaya kadar 48 saat içerisinde 7 milyarı kurtardık. Aynı şeyi kaç kurum yapabilir? Piyasa isterse devam edebiliriz, büyük itfalarla başa çıkmak için tüm likiditeye sahibiz ve hepsini 1’e 1 ödeyebiliriz. Yani evet, Tether rezervlerle tamamen destekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Tether

Tether (USDT)’nin Dolaşımdaki Arzı 7 Milyar Dolar Azaldı!

Terra (LUNA)’nın Hukuk Ekibi Ayrılıyor! Sırada Ne Var?