in ,

Fuel Labs Beta-2 Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir?

Fuel Labs’in 15 Kasım 2022’de duyurduğu Beta-2 testnet, yeni nesil Ethereum ölçeklenebilirliğinin önünü açarak Fuel’e zincirler arası köprüleme yeteneği getiriyor. 

Fuel’in ikinci açık testnet’i olan beta-2 ve Ethereum (Goerli Testnet) köprüsü, iki ağ arasında isteğe bağlı mesaj geçişine olanak tanır. Ayrıca hesap soyutlaması sayesinde uygulama düzeyinde ETH köprülemeyi ve ERC-20 token köprülemeyi destekler. 

Beta-2, genel geliştiriciye ve kullanıcıya yönelik bir testnet’tir. Geliştiriciler sözleşmeleri dağıtabilir ve kullanıcılar daha sonra bu sözleşmeler ile etkileşim kurabilir. Testnet ile etkileşime girebilmek için ve sözleşmeleri dağıtabilmek için test ETH’si almak da mümkün. Test ETH’si alarak testnet üzerinde etkileşime girecek kullanıcılar, “https://faucet-beta-2.fuel.network/“ adres üzerinden test ETH’lerini talep edebilirler. 

Yeni testnet ile birlikte hem Rust, hem de TypeScript SDK’ları artık otomatik günlük ayrıştırmayı destekliyor. Bu, geliştiricilerin işlem yürütme sırasında yaşanan olaylara yanıt vererek ön uçlarını duyarlı hale getirmelerini sağlar. 

Her iki SDK da bir sözleşmeye giriş olan Vec tipini destekleyerek kullanıcıların değişken uzunluktaki girdileri iletmelerine olanak tanır. 

Genel olarak Fuel’in teknoloji yığınının (Stack) üç ana özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler ise şöyledir: 

 • Paralel İşlem Yürütme
 • FuelVM (Fuel Virtual Machine) 
 • Sway Dili

Fuel, UTXO modeli ile katı durum erişim listeleri kullanarak işlemleri paralel olarak yürütme yeteceği sayesinde benzersiz işleme kapasitesi sunar. Proje, Swap adı verilen kendi etki alanına özgü dili ve Forc adı verilen destekleyici bir araç zinciri ile güçlü ve şık bir geliştirici deneyimi sunar. 

Beta-2 Testnet ile Neler Yapılabilir? 

Fuel’in herkese açık ikinci testnet’i olan beta-2 üzerinde yapacak fazla işlem seçeceği henüz bulunmamaktadır. Fakat geliştirilmeye devam eden ağ üzerinde test ETH’leri ile transfer takas gibi işlemlerinizi yürütebilirsiniz. 

Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir? 

Fuel’in ikinci testnet’i olan beta-2 ile etkileşime girmek için yapmanız gerekenleri sizlere rehber haline getirdik. 

 • Testnet üzerinde işlemleri yapabilmeniz için bir Fuel cüzdanına ihtiyacınız var. “https://github.com/FuelLabs/fuels-wallet” bu linke tıklayarak açılan sayfanın en altında yer alan “Install Wallet” butonuna tıklamalısınız. 
 • Bir sonraki aşama olarak FuelWallet zip dosyasına tıklayın ve zip dosyasını indirin. İndirdikten sonra tarayıcınızın uzantı sekmesine gidin ve sağ üst köşedeki geliştirici modunu aktif edin. İndirmiş olduğunuz zip dosyasını sürükleyin ve bırakın. 
 • Karşınıza Fuel cüzdanı oluşturma sayfası otomatik olarak çıkacaktır. Cüzdan oluştur seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz. 
 • Cüzdan kurtarma kelimelerini bir yere kaydetmeyi unutmayın. Kaydettiğinizi onayladıktan sonra “Next” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilrisiniz. 
 • Yeni açılan sayfa, sizden cüzdan kurtarma kelimelerini talep edecek. Az önce kaydettiğimiz bu kelimeleri boşluklara doğru bir şekilde yazarak devam edin. 
 • Bir sonraki aşama olarak cüzdanınız için bir şifre oluşturun ve cüzdanınızı açın. Cüzdanınızı açtığınızda herhangi bir tokene sahip olmadığınızı göreceksiniz. İşleme devam etmek için Testnet faucet’ten ETH test tokenlerini talep etmemiz gerekecek. 
 • Cüzdan üzerindeki adresinizi kopyalayarak yukarıda linkini verdiğimiz faucet’a gitmeli ve adresinizi ekleyerek token talep etmelisiniz. 
 • Test ETH’leri cüzdanınıza geldiğinde, cüzdan ile ağ üzerinde işlem gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. “Send” butonu ile başka cüzdanlara transferler gerçekleştirebilirsiniz ama şu anda bu özellik devre dışı konumunda bulunuyor. 

Hala geliştirilmeye devam eden Fuel blok zinciri için son gelişmeleri Fuel Labs’in sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Oraichain (ORAI) Nedir? Nasıl Alınır?

Aralık Ayının En Değerli NFT’leri