in ,

FTX Platformundaki Hack İddiaları Sonrası Bitcoin Fiyatı Buna Nasıl Tepki Verdi?

Bitcoin

Sosyal medyada aktarılan iddialara göre 3 gün önce FTX platformundan 45.000 adetin üzerinde Bitcoin (BTC) çıkışı meydana geldi.

Dün akşam saatlerine doğru yayılan bu haberden önce 47.000 dolar seviyelerine yakın bir konumda olan Bitcoin fiyatı, bu haber sonrasında 43.500 dolara kadar düşüş kaydetti. Platformdan yapılan açıklama sonrası BTC fiyatı tekrardan 46.000 dolar seviyelerine doğru geri tırmanış gerçekleştirdi.

Söylentilere göre 45.000’in üzerinde BTC, FTX borsasından dışarıya taşındı ve borsa bünyesinde sadece 8.000 adet BTC kaldı. Buna ilaveten taşınan BTC’lerin başka borsalara aktarıldığı iddia edildi.

Kısa süre içerisinde BTC fiyatı üzerinde olumsuz etki yaratan bu haberle birlikte FTX, Twitter’da top trend oldu. Bunun üzerine FTX CEO’su bu konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

Bu konuda bilgisi olmayanlar için, Bitcoin para çekme işlemi, para yatırma adreslerinden vb. UTXO’ları ((unspent transaction output) bir araya getirmeyi içerir; birkaç gün önce, bu süreçleri daha hızlı hale getirmek için bazı UTXO’ları bir adreste birleştirdik.

CEO’nun Twitter’dan yaptığı açıklamaya rağmen yatırımcılar pek inanmış gözükmüyor. Yapılan açıklamanın çok geç gelmesi ve çoğu kullanıcının pozisyonlarının tasfiye olması sektörün sorunlarına bir yenisini daha ekliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

KAKA NFT

KAKA’nın ilk “Play to Earn” Oyunu Olan Troland’ın Herkese Açık Betası Şimdi Yayında!

blockchain

Mina Protokolü’nde 10 Farklı Snapps Kullanım Örneği