in ,

FTX Krizi Sonrası Hangi Borsalar Rezervlerini Açıkladı?

Kriptopara

FTX krizi ile birlikte birçok kripto para borsası şeffaflık taahhüdü yayımlamaya ve Rezerv Kanıtlarını paylaşmaya başladı. Binance öncülüğünde başlayan akım diğer borsaların da dahil olmasıyla devam etti. 

Alameda’nın sızan bilançosu sonrası şirketin varlıklarının büyük kısmının FTX borsasına ait yerel token FTT’den oluştuğu ortaya çıktı. Bu gelişmeden sonra başlayan çöküş kripto para piyasasını daha şeffaf olma yoluna itti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu doğrultuda ilk adımı atarak borsanın rezervlerini açıkladı. 

Binance

Binance’in öncülük ederek yayınladığı rezervler arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Smart Chain (BSC), Binance Coin (BNB) ve Tron (TRX) bulunuyor. Borsanın elinde bulundurduğu kripto varlıkların toplam değeri ise 70 milyar dolar civarında.

Changpeng Zhao’nun resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda borsanın varlıkları arasında 475 bin BTC bulunurken 4.8 milyon ETH bulundurduğu görüldü. Binance tarafından tutulan Bitcoin’lerin tahmini değeri ise yaklaşık 7.89 milyar dolar. 

Crypto.com 

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, geçtiğimiz günlerde bütün kripto platformlarının müşterilere rezerv kanıtlarını açmaları gerektiğini söylemişti. Platformun CEO’su Marszalek, Twitter hesabı üzerinden borsanın rezervlerinin bir kısmını paylaştı. Marszalek paylaştığı gönderide şu ifadelere yer verdi:

“Bu, rezervlerimizin yalnızca bir kısmını temsil ediyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm müşteri varlıklarının 1:1 oranda sunulacağı Rezerv Kanıtı’nı bekleyin.”

CEO’nun paylaştığı verilere göre platformun rezervlerinde bulunan Bitcoin sayısı 53 bin adet iken Ethereum sayısı 391 bin 564 adet olarak görülüyor. Toplam rezerv ise 3 milyar dolar. 

KuCoin

Seyşeller merkezli kripto para borsası KuCoin CEO’su Johnny Lyu’da konu ile ilgili Twitter üzerinden paylaşım yaptı. Lyu, borsanın bir ay içerisinde Rezerv Kanıtı uygulaması hizmetlerini vermeye hazır olacağını söyledi. CEO ayrıca, Rezerv Kanıtı’nın eldeki varlıkları 1:1 oranda temsil ettiğinden emin olmak için yetkili denetim kurumları ile çalışacaklarını belirtti. 

OKX

OKX borsası da KuCoin gibi Rezerv Kanıtı’nı bir ay içerisinde açıklayacaklarını duyurdu. OKX CEO’su Jay Hao paylaştığı gönderide: “Her zaman 1:1 oranında rezerv tuttuk ve başka işlerimizi finanse etmek için asla müşteri mevduatını kullanmadık” ifadelerine de yer verdi. 

Bitfinex

Binance, KuCoin gibi borsaların Rezerv Kanıtları’nı açıklamasının ardından Bitfinex CTO’su, borsanın ilk rezerv kanıtlarını kamuya sundu. Bitfinex CTO’su Paolo Ardonio, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda borsaya ait 135 adet cüzdan adresini açık olarak yayınladı. Ardonio’nun paylaştığı bilgilere göre borsanın elinde 204.338 adet BTC bulunurken mevcut Ethereum sayısı ise 1 milyon 225 bin. 

Rezervlerini ilerleyen günlerde açıklayacağını duyuran borsalar arasında ise Gate.io, Huobi Global ve Poloniex bulunuyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

kripto analiz

Dolaşımdaki Arz, Toplam Arz ve Maksimum Arz

Starknet Airdrop’u Nasıl Alınır?