in ,

FTX Çöküşü Aptos’u Nasıl Etkiler?

FTX çöküşü ile birlikte kripto para piyasasının yaşadığı derin sarsıntıdan en çok etkilenen kripto para birimlerinden biri de Aptos oldu. FTX’in çöküşü Aptos’u ilerleyen günlerde nasıl etkiler, birlikte inceleyelim. 

Aptos, Move programlama dilini kullanan bir layer-1 blockchain ağıdır. Henüz yeni bir proje olan Aptos, daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve kullanılabilirlik vaadeder. 

FTX ve Aptos

FTX çöküşü sonrası Aptos 7 gün içerisinde %44 değer kaybetti. Düşüşler yaşanmadan önce 9 dolar seviyesinden fiyatlanan Aptos, 4.13 dolar seviyesine kadar geriledi. Kriz sonrası tüm kripto para piyasası derinden etkilense de Aptos en çok etkilenen varlıklar arasındaydı, peki neden? 

FTX şirketi ile Solana, Aptos ve SUI gibi blok zincir projelerinin doğrudan bağlantıları vardı. Aptos, A serisi finansman turunda FTX Ventures ve Jump Crypto’dan 150 milyon dolarlık yatırım almıştı. Yani Aptos, FTX’in yatırım yaptığı şirketlerden biriydi. 

Kriz sürecinde Aptos varlıklarının FTX tarafından tutulduğu haberi de yatırımcıları panik satışına süreklemişti. Bu gelişme sonrası Aptos, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Aptos topluluğuna bir mesaj: Aptos Labs veya Aptos Foundation hazinesinin FTX ile hiçbir bağı bulunmuyor. Ağ, bu olaylardan etkilenmeden çalışmaya devam edecektir. Heyecanlanacak ve gelecek için inşa etmeyi dört gözle beklediğimiz çok şey var.” 

Bu açıklama sonrası yatırımcılarda oluşan netlik Aptos’a olan ilgiyi yeniden artırdı. Aptos, bugün %13’ten fazla artış yaşadı ve yakın vadede 5 dolar direnç seviyesine doğru yükseliyor. Varlık şu anda 4,74 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Uzmanlara göre APT, gün sonundan önce ilk büyük direnç seviyesi olan 5,03 doları geçebilir. İkinci büyük direnç seviyesi olan 5,53 doları aşmak için kripto pazarının desteğine ihtiyaç olacaktır. 

Aptos Vesting Takvimi 

Şu anda Aptos ağında kilitli bulunan 865.456.222 APT bulunmakta. Kilitli olan APT’un toplam değeri 4 milyar 128 milyon 227 bin 610 dolar. Bu zamana kadar 134.543.478 APT’un kilidi açıldı. Toplam arzın şu anda %87’si kilitli durumda. Kilitli olan varlıkların 1.333.333’ü Aptos Vakfı tarafından kilitlenirken 3.210.145’i topluluk tarafından kilitlenmiştir. 22 Aralık 2022’de kilitli olan APT varlıklarının bir kısmı açılacak. Toplam Aptos arzı 1 milyar fakat bu token kilidinin açılması ile birlikte 2031’in sonunda toplam arz 1,5 milyara çıkacak. Aptos’un açıklamasına göre toplam arzın %51’i topluluğa verilirken geri kalanı temel katkıda bulunanlar %19, vakıf %16,5 ve yatırımcılar %13,48 olacak şekilde bölünecek. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Algorand (ALGO) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Solana Vakfı, Ağın Durumuna İlişkin Açıklamalarda Bulundu!