içinde

Fransa Merkez Bankası, CBDC için 2023 Yılını İşaret Ediyor

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Fransa Merkez Bankasının, 2023 yılına kadar Merkez Bankası Dijital Para Birimini (CBDC) piyasaya sürmek için hazırlıkların hızlandırıldığını açıkladı.

2022 Paris Europlace Uluslararası Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada François Villeroy de Galhau:

“2022 yılının ikinci yarısında ve 2023 yılında daha fazla özel kullanıcılar ve daha fazla yabancı merkez bankası ile test ederek, işlevsel bir prototip sunmak istiyoruz.”

Villeroy de Galhau konuşmasında toptan (wholesale) ve perakende (retail) CBDC’ler arasındaki farkı belirtmek için sözlerini dikkatli seçti.

*Perakende CBDC, nakit paraya benzeyen, günlük kullanım için halka verilen dijital bir para birimidir. Toptan CBDC ise yalnızca merkez bankasında rezerv mevduatı bulunan finansal kuruluşlar tarafından kullanılır.

Villeroy de Galhau, perakende CBDC’lerin özel bankalarla ortak bir çalışma ile basılması gerektiğine inanıyor.

“Euro sistemi, teknik, işlevsel ve ticari kuralları belirlerken, örneğin marka, logo ve ücret yapısı gibi dijital euroların dağıtımını bankalara emanet etmelidir.”

Fransa Merkez Bankası, toptan CBDC’ler için iki “kritik kullanım örneği” belirledi:

  • Menkul kıymetlerin tokenleştirilmesi ve sınır ötesi ve çapraz kur mutabakatlarının geliştirilmesi. CBDC’lerin her iki süreci de kolaylaştırması amaçlanıyor.
  • “DeFi pazarlarından ilham alınan” (Valhau’nun doğrudan ifadeleri) otomatik bir piyasa yapıcılar (AMM). AMM’nin, merkez bankalarının birden fazla CBDC’de işlem gerçekleştirmesi için bir platform görevi görmesi bekleniyor.

Mart 2020’de toptan CBDC üzerinde çalışmalara başlayan Fransa Merkez Bankası, ilk deneme aşamasını Aralık 2021’de tamamlamıştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

CEX vs DEX: Hangisi Size Daha Uygun?