in ,

Fork (Çatallanma) Nedir?

Fork (Çatallanma), blok zincirlerini ya paralel olarak çalışmaya devam ettiren (yumuşak çatallanma) ya da birbirinden tamamen bağımsız olarak gelişen (sert çatallanma) iki veya daha fazla türe ayırır.

Yazılım geliştirmede bir çatal, orijinal kaynak kodundan yeni bir sürümün bir çatalıdır. Bu yeni sürüm, orijinal proje ile çok yakından paralel olarak çalışabilir, örneğin deneysel işlevleri test etmek veya yeni işlevleri uygulamak veya bağımsız bir ürüne veya mevcut ürünün bağımsız bir varyantına kadar tamamen yeni bir yönde geliştirmek.

Fork

Blok zincirlerle bağlantılı olarak bir sistemin orijinal protokollerinden bu tür ayrılmalar, daha fazla geliştirme sırasında meydana gelir. Yumuşak çatallanma ve sert çatallanma arasındaki ayrım burada özellikle önemlidir.

Soft Fork (Yumuşak Çatallanma)

Soft Fork’un temel bir özelliği, bölünmüş sürümlerin genellikle protokollerin eski sürümleriyle geriye doğru uyumlu olmasıdır. Bu, bir düğüm protokolün eski bir sürümünü kullanıyor olsa bile işlemlerin düzgün bir şekilde ve en azından bloklar yeni düzenlemeleri açıkça ihlal etmediği sürece işlenebileceği anlamına gelir.

Hard Fork (Sert Çatallanma)

Hard fork, bir kripto para biriminin protokollerini o kadar değiştirir ki, eski yazılımlara sahip düğümler üzerinden işlemler genellikle artık mümkün değildir. Çoğu durumda bu yan ürünler, bağımsız bir blok zinciri ile tamamen yeni, bağımsız uygulamalarla sonuçlanır. Örneğin, Bitcoin Cash gibi çeşitli yeni kripto değerleri artık orijinal platformlarından tamamen bağımsız olarak çalışan ve kendi kripto para birimi olarak işlev gören Bitcoin’den ayrıldı.

Fork

Böylece artık orijinal platformla uyumlu olmayan tamamen benzersiz bir şey yaratılır; proje kendi hedeflerini takip ediyor ve artık orijinal blok zincirinin içinden geçtiği yeniliklere ve değişikliklere yönelmiyor. Bununla birlikte, bir hard fork her zaman yeni bir kripto değerinin bölünmesi anlamına gelmek zorunda değildir. Değişiklikler üzerinde fikir birliği varsa, çoğu kullanıcı genellikle yeni protokole gönüllü olarak geçer ve mevcut blok zincirini kullanmaya devam eder.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kickpad

Private Yatırımcı Olma Fırsatı: Kickpad Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, Tether, Kripto para

Odadaki Fil: Kripto Paralarda Vergilendirme Senaryoları