Fitch Derecelendirme Kuruluşu El Salvador’u Bitcoin Kullanımıyla İlgili Uyardı

El Salvador, Bitcoin

Fitch Ratings El Salvador’u, Bitcoin’i yasak teklif olarak kullanmaya karşı uyaran son küresel kredi derecelendirme kuruluşu oldu ve Bitcoin’in Latin Amerika ülkesine risk oluşturabileceğini bildirdi.

Ülkenin ana akım marketlerdeki uygulumasındaki netlik eksikliğine atıfta bulunan Fitch Ratings, kripto ekosistemiyle ilişkili uçuculuk ve operasyonel risklerin vatandaşlar için yaratabileceği sorunlar hakkında uyarılarda bulundu. Ayrıca Fitch El Salvador’un düşük kredi kalitesindeki menkul kıymetlere sürekli maruz kaldığına dikkat çekti; “Yüksek riskli varlıkların ek varlıkların yalnızca bu riski artıracağını” belirtti.

Haziran’ın başında Salvador Yasama Meclisi, Başkan Nayib Bukele’nin tartışmalı “Bitcoin Yasasını” kabul etti, 7 Eylül’den itibaren BTC’nin Amerikan Doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak kullanılmasının önünü açtı. Bu nedenle, tüm Salvadorlu işletmelerin mal veya hizmet karşılığında Bitcoin’i kabul etmesi gerekecek.

Bitcoin

Fitch, 2020’de El Salvador’un toplam sermayesinin %21’ini oluşturan sigorta şirketlerinin talepler veya fayda ödemeleri için Bitcoin’i benimsemekte tereddüt edeceklerini tahmin ediyor. Ajans, poliçe sahiplerinin dijital para biriminde prim ödemeyi seçmesi durumunda, sigortacıların “döviz risklerini sınırlamak için Bitcoin’i mümkün olan en kısa sürede USD’ye dönüştürmeye” çalışacağını tahmin ediyor. 

Hükümetler ve liderler, Bitcoin’in ana akım finansa geçişinin artılarını ve eksilerini tartmaya devam ederken, El Salvador maliye bakanı Alejandro Zelaya, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) ülkenin hem ABD doları hem de Bitcoin kullanmaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Bu gelişmeden önce ülke IMF’den 1,3 milyar dolarlık bir kredi talep etmişti ve bu da şimdi Birleşmiş Milletler liderliğindeki kuruluş için bir çıkar çatışması haline geldi. Ayrıca, Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak yapmasına yardım etmekten de vazgeçti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Bitcoin

18 Ağustos 2021 Tarihli Bitcoin ve Ethereum Fiyat Analizi

Lithium Finance

Lithium Finance (LITH), Credefi İle Yapılan Ortaklığı Duyurdu