in , ,

Finansal Özgürlük Yolunda Kripto Paralar

Finansal özgürlük bireyin çalışıp çalışmama konusunda başka bir kurum ya da kişiye bağlı kalmadan finansal olarak hayatını idame ettirebilme durumudur. Bunun yanında sahip olduğu finansal varlığı herhangi bir otoriteye emanet etmek zorunda kalmadan ya da bir otoritenin kararlarına bağlı kalmadan yönetme hakkıdır.

Finansal özgürlük deyince ilk olarak insanın aklına temettü yatırımcılığı gelir. Finansal özgürlük yolundaki önemli yöntemlerden birisi budur. Öte yandan altın, petrol gümüş gibi emtiaları alıp satarak, ya da yabancı para alım satımı ile finansal kazanç elde ederek hayatını devam ettirenler de vardır. Özellikle son beş yıldır popülerliği artan, son iki yıldır ise artık büyük kurumların da portföylerine ekleme yaparak girdiği yeni bir finansal alan var, kripto para piyasası.

kripto para vergisi

Kripto para piyasasındaki güven eksikliği kimi geleneksel anlayışa sahip kesimleri bu alana yönlendirmekten geri koyuyor. Hala doğasında yerini koruyan fiyat oynaklığı, henüz oturmamış finansal teknik detaylar, bilgi kirliliği ve alanındaki kaynakların eksikliği bu sebeple ortaya çıkan kripto para piyasası okur yazarlık oranının düşük olması gibi sebepler de insanları bu piyasadan uzak tutuyor. Başka bir açıdan baktığımızda ise yüksek risk ve kazanç iştahı, kısa yoldan yüksek getiriler elde etme arzusu büyük bir kesimi de kendisine çekiyor. Bu sebeple de Türkiye kripto para piyasasına ilgi konusunda Avrupa’da birinci iken dünyada dördüncü sırada bulunuyor.

Peki finansal özgürlük açısından bakınca kripto para piyasaları bu yolda etkili araçlardan birisi olabilir mi? Özellikle yaşadığımız boğa piyasasında biraz sabreden bireylerin kısa zaman içerisinde kazançlarını yüksek oranlarda katladıklarına şahit olduk. Bir de geçtiğimiz 5 yıl içerisinde al-unut yöntemiyle kripto para piyasasında işlem yapanların 5 yıl içerisinde ne kadar büyük kazançlar elde ettiğine dair birçok yazı okumuşsunuzdur. Temettü yatırımcılığı ile karşılaştırıldığında arada çok büyük kazanç farkı ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda internet üzerinde karşılaştırma yapabilmeniz için yeterince veri olduğundan, örneklerle yazıyı fazla uzatmayacağım.

Finansal özgürlük yolunda başlangıç adımı düzenli birikim yapmak ve birikimleri değerini arttıracağı şekilde yatırımlarda kullanmaktır. Kripto para piyasasının kısa vade yüksek kazanç, kısa yoldan zengin olma yeri olmadığını, az bilgiyle ve psikolojik hazırlık olmadan bu piyasaya girenlerin ciddi finansal kayıplar yaşadıklarını hatırlatırım. Bununla birlikte projeleri tek tek araştıran ve nasıl borsada işlem gören şirketler arasında temeli sağlam olan ve uzun yıllar birikim yaparak paranızın değerini arttırabileceğiniz şirket hisse senetleri varsa; kripto para piyasasında da projesi ve getirdiği yenilikle uzun süre elde tutarak birikimlerinizin değerini katlayacak tokenlar mevcuttur.

Yapacağınız detaylı araştırmalar ile tokenlar seçip ve riski dağıtan bir portföy yönetimi ile birikimlerinizi güçlü projelere yatırarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Finansal özgürlük yolunda atacağınız bu adımlar birkaç sene içerisinde birikimlerinizi arttırdığı gibi kripto para piyasası okuryazarlığınıza da önemli katkılar verecektir. Gelecekte kripto paraların hayatımızın önemli noktalarına adım atacağını düşünüyorum. Bu konuda bireylerin geleceğe geç kalmamak adına piyasayı öğrenmesi ve okuryazarlığını geliştirmesi gerekiyor. Öyle ki piyasadaki kötü niyetli insanların da farkına varabilsinler.

Filecoin

Finansal özgürlüğün bir diğer ayağı ise elinizde bulundurduğunuz finansal varlığın kontrolünü elinizde tutmaktır. Merkez bankalarının para basmaları neticesinde ortaya çıkan devalüasyon problemi bireylerin fiat para birimi ile birikim yapma isteklerini kırmıştır. Merkez bankası gibi merkezi otoriteler ve onların koruduğu bankacılık sistemi finansal olarak önümüze alternatifler sunulmasını kısıtlamıştır. Nasıl sakladığımız, değerini korumakta kontrol sahibi olamamız, kimlerle ve nerede hangi işlemleri yaptığımızın otoriteler tarafından kontrol altında tutulması bireylerin özgürlüğünü kısıtlayan bir unsurdur.

Blockchain sistemi ile birlikte, bireyler varlıklarını kimseye emanet etmek zorunda kalmadan, transferlerinde kimseyi aracı tutmak ve yüksek masraflar ödemek zorunda kalmadan işlem yapabilmektedir. Kripto para piyasasının artan popülasyonu ve kullanım alanı bu özgürlüğün en temel ve umut verici yönüdür. Şunu da unutmamak gerekir ki bu alanda popülasyon ne kadar artarsa finansal özgürlük açısından o kadar iyi neticeler verecektir.

Varlıklarınızı fazla para basan merkez bankalarının meydana getirdiği devalüasyona maruz bırakmadan, transferlerinizi yüksek işlem ücretleri sebebiyle azaltmak zorunda kalmadan, birikimlerinizin değerini arttırabilecek tokenlar ile değerlendirebilirsiniz. Finansal özgürlüğün iki ayağında da kripto paralar finans dünyasının yeni ve bir o kadar da üstünde durulması gereken bir parçasıdır.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin

Nisan Ayında Merakla Beklenen Kripto Para Projeleri

Ripple

Ripple (XRP), Wanchain İle İşbirliği Yapacak