içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 5.12.2021

Bu haftaki finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; 2014 yılından beri TCMB ilk defa piyasaya müdahale etti. Geçici enflasyon artık geçici olmaktan çıktı. Gensler kriptopara platformlarının regüle etme isteğini yineledi.

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Geçtiğimiz çarşamba günü, TCMB döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurmuştu. Yapılan müdahale yetmemiş olacak ki TCMB cuma günü bir kez daha piyasaya müdahale etti. Ancak müdahale karşısında kur düştüğü anda alıcı buluyor ve yapılan müdahalelerin ardından kur tekrar aynı seviyelere geri dönüyor.

finansla kurumlar

TCMB yapılan 2 müdahaleyi de bu şekilde duyurdu:

Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Ancak, merkez bankasının bilançosundaki emanet dövizler (swap’lar) yani bankalara olan açık pozisyonu nedeniyle manevra alanı sınırlı olabilir. Müdahalenin ardından Reuters’ın TCMB’nin olmayan parayı harcadığına yer vererek swap konusuna yani eksi olan net döviz rezervlerine atıfta bulunduğunu görmekteyiz.

Federal Reserves

FED Başkanı Powell, bu hafta verdiği demeçlerde, enflasyon hakkında yaptığı eski açıklamalarından farklı bir duruş sergiledi ve “geçici enflasyon” ifadesindeki “geçici” söyleminin kaldırılacağını belirtti. Aslında piyasanın bir süredir “geçici enflasyon” hakkındaki fikri enflasyonun kalıcı olduğu yönündeydi.

finansal kurumlar

Ancak tabii ki bunu Fed Başkanının doğrulamasının etkisi daha büyük. Fed cephesinden gelen bu yeni söylem veya duruş değişikliği, enflasyonla ilgili endişelerin arttığı anlaşılıyor. Powell ayrıca, yüksek enflasyon riskinin arttığını, bu yüzden geniş ölçekli varlık alımlarının hızını kademeli olarak azaltmayı (tapering) birkaç ay öne almayı değerlendirdiklerini belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu – SEC

SEC Başkanı Gary Gensler, kriptopara işlem platformlarının daha fazla regüle edilmesine ve SEC’e kaydolma gerekliliğini yineledi.

finansal kurumlar

Dijital para borsalarının SEC’e kaydolmalarının yatırımcılar için daha fazla korunaklı olduğunu savunan Gensler, SEC’in kriptoparaların saklanması gibi konularda SEC’in kriptopara platformları ile çalışmaya açık olduğunu belirtti. Ancak platformların, SEC’in kurallarına uymamaları durumunda zorlayıcı eylemler ile karşı karşıya kalabileceklerini de belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Sorare

Yeni Nesil Blockchain Fantezi Futbol Oyunu Sorare Nedir ve Nasıl Oynanır?

Bitcoin, Balina

Kim Bu Sıkça Duyduğumuz Bitcoin Balinaları? Trade Stratejileri Nedir?