içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 30.01.2022

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları, gerçekleşen FED toplantısı, IMF’nin küresel çaptaki enflasyonunun gıda ve enerji fiyatlarına yansıması … 

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

TCMB, 2022 yılı sonuna dair enflasyon tahmininde ciddi bir değişikliğe gitti. Yıl sonu enflasyonu için tahminini %11,8’den %23,2’ye yükseltti. 2023 yılı sonu için şimdilik beklenti %8,2.

Geçtiğimiz perşembe günü TCMB Başkanı Kavcıoğlu bir toplantı gerçekleştirdi. 20 Aralık 2021 tarihinde TCMB’nin döviz satışı yapmadığını ayrıca Türk lirasındaki değer kaybının faiz indirimiyle bir ilgisinin olmadığını belirtti.

Enflasyon beklentisini değiştiren merkez bankası, yıl sonu enflasyonu için tahminini %11,8’den %23,2’ye yükseltti. 2023 yılı sonu için şimdilik beklenti %8,2.

Bunun yanında, Başkan Kavcıoğlu, geçtiğimiz yılın aralık ayında uygulamaya konulan “Liralaşma Stratejisine” de değindi. APİ ve SWAP işlemlerinin büyüklüğü, toplam fonlamadaki payları ve teminatlandırma yapısı “Liralaşma Stratejisi” kapsamında gözden geçirildiğinin altını çizdi.

Federal Reserves

Geçtiğimiz çarşamba akşamı gerçekleşen FED toplantısında FED beklentiler dahilinde faizi sabit bıraktı. İlk başta olumlu gibi yorumlansa da arkasından önemli detaylar da açıklandı. İlk faiz artırımı için “yakında” diyen Powell, FED’in Varlık Alım Programını mart ayının başında sonlandırılacağını belirtti.

Bir diğer önemli konu ise bilançonun daraltılması konusu. FED’in bilançosu ile ilgili olarak, açıklamalarına “enflasyon yüksek bilanço çok büyük” ifadesine yer veren Powell, bilançonun daraltılması konusunda henüz karar verilmediğin, kararın mart toplantısında verilebileceğini belirtti.

International Monetary Fund

IMFBlog haberine göre, global çapta yaşanan enflasyon krizinin yarattığı baskı, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışı devam ettiriyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, geçen yıl %23,1’lik sert bir artışın ardından gıda fiyatlarının bu yıl yaklaşık %4,5’lik daha ılımlı bir hızda artması ve gelecek yıl düşmesi bekleniyor. Bu, dünya çapında milyonlarca insan için, özellikle daha düşük gelirli ülkelerde, harcama baskısının azalacağı anlamına geliyor.

Enflasyon beklentilerinin sabitlendiğini ve pandemi etkilerinin yavaş yavaş hafiflediği varsayıldığında, tedarik zincirindeki sorunlar azaldıkça, merkez bankaları faiz oranlarını yükselttikçe ve talebin, yoğun mal tüketimi yerine hizmetlere yönelmesiyle yüksek enflasyonun azalacağı tahmin ediliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) İçin Takip Edilmesi Gereken Önemli Seviyeler

Terra’nın (LUNA) %20 Düşüşünün Arkasında Yatan Sebep