içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 28.11.2021

Bu hafta muhtemelen hepimiz döviz kurlarını takip etmekten diğer uğraşlarımıza odaklanamadık. Bu nedenle bu haftaki yazımda finansal kurumların Türkiye için yaptıkları açıklamalara, yayımladıkları raporlara yer vermeyi tercih ettim.

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumların Türkiye’deki ekonomik gelişmeler için yaptıkları açıklamalara göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz hafta TCMB politika faizini 100 baz puan indirerek %15 seviyesine çekmişti. Bunun üzerine dolar her gün rekor üstüne rekor kırkı ve 13,50 TL seviyesini gördü.

Bunun üzerine hafta içerisinde TCMB, piyasa koşullarına “aşırı oynak” ifadesi kullandı. Ardından 24 Kasım tarihinde TCMB, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

TCMB tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır.”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’ye yatırım için 10 milyar dolar ayırdığı bildirildi.

JP Morgan

Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler sunan şirket, 1 Eylül’de Türkiye ekonomisi hakkında bir rapor yayınlamıştı. O raporda Türkiye’nin 2021 ekonomik büyümesine ilişkin tahminini yüzde 6,8’den yüzde 8,4’e çekmişti.

Bloomberg HT haberine göre, JP Morgan enflasyonun yılın geri kalanında yüzde 20 civarında kalmaya devam etmesini bekliyor. Ayrıca Türk Lirası’ndaki değer kaybının devam edeceğini ve bunun küresel emtia fiyatlarındaki artışla birleşince ithal ürün fiyatlarında keskin bir yükselişe neden olacağını belirtiyor.

2021 için büyüme ivmesinin hala güçlü olduğunu belirten banka, yüzde 8,4’lük yıl sonu büyüme tahminleri için risklerin yukarı yönlü arttığını ifade etti.

Deutsche Bank

TL’nin değer kaybına ilişkin bir açıklama da Alman banka devi Deutsche Bank Türkiye hakkında bir araştırma raporu yayımladı. Bloomberg HT haberine göre, Deutsche Bank, yayımladığı araştırma raporunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hükümetin TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyon ile ilgili henüz endişeli olmadığına işaret ettiğini söyledi. TCMB’nin sözlü müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için yeterli olmadığını dile getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın gerektiğini belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Temel Analiz

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 28 Kasım 2021

Grayscale Raporu Metaverse Furyasını Potansiyel 1 Trilyon Dolarlık İş Fırsatı Olarak Görüyor