içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 26.12.2021

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; Dövize Endeksi Mevduat hesabı, IMF’nin hızla büyüyen kriptopara piyasasıyla ilgili endişeleri…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Bu haftaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi akşamı, yeni ekonomik model kapsamında tanıttığı Dövize Endeksi Mevduat (DEM) ürünüyle başladık. DEM, halka tanıtılırken 18TL seviyesindeki doların hızla düştüğünü hepimiz takip ettik. İlk etapta 13-14TL seviyesine kadar gerileyen dolar, bugün 10,63’e kadar gevşedi.

HSBC Portföy Yönetim de perşembe günü yayımlanan bültende pazartesi ve salı günü toplamda 7 milyar dolarlık rezerv satışı yapmış olabileceğini belirtti. Bültende yer alan ifadelere göre:

“Merkez Bankası günlük bilanço verileri ve swap verilerini kullanarak swaplardan arındırılmış net rezerv seviyesinin pazartesi günü 3.6 ve salı günü 3.4 milyar dolar olmak üzere toplamda 7 milyar dolar düştüğünü hesaplıyoruz. Açıklanan herhangi bir doğrudan döviz müdahalesi olmazken veriler Merkez Bankası’nın Hazine ile olduğu daha önce açıklanan protokol kapsamında piyasaya açıklamadan döviz satmış olabileceğine işaret ediyor.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “kur korumalı TL vadeli mevduat” ürününün detaylarını açıkladı. Buna göre bankalar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeli mevduat hesabı açılabilecek. Mevduat faiz oranı en düşük TCMB politika faizi kadar olacak. Ürün sadece gerçek kişilerle yapılabilecek ve vade dolmadan hesabı kapatma durumunda faiz kaybı yaşanacağı gibi, erken kapama yapılması durumunda hesap açılış tarihi ve erken kapama tarihindeki TCMB’nin saat 11’de açıkladığı USD/TRY alış kurundan hangisi daha düşük ise, o kur üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek. Erken kapama tarihinde açılış tarihine göre daha düşük bir kur olması durumunda anapara kaybı yaşanacaktır.

Bankalar, söz konusu vadelere denk mevduat açacak, kurun mevduat faizinden daha fazla yükselmesi durumunda aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak.

International Monetary Fund – IMF

IMFBlog’taki bi habere göre 2021 yılının başından Eylül 2021’e kadar kriptopara piyasası 10 kat arttı ve toplam değeri 2 trilyon doları geçti.

Açıklamada kripto para piyasası hızla büyürken regülasyonların ise bunun gerisinde kaldığı ifade edildi. Şimdiye kadar, bu olayların finansal istikrar üzerinde önemli bir etkisi olmadığını belirten IMF bununla birlikte, kripto varlıkları daha yaygın hale geldikçe, daha geniş ekonomi için potansiyel etkileri açısından önemleri artacağını belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Lithium Finance

Lithium Finance (LITH) Projesinin Kurucu Ortaklarının Projeye Başlama Fikri Nasıl Oluştu?

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 26 Aralık 2021