in ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 24.10.2021

Kriptopara

TCMB’nin faiz kararını saymazsak, bu hafta finansal kurumlar görece sakin bir hafta geçirdi. Gelin bu haftanın öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

TCMB – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Geçtiğimiz Perşembe (21 Ekim) saat 14:00’te TCMB, politika faizini beklentilerin de üzerinde bir kararla 200 baz puan indirdi (piyasa beklentisi 50-100 puandı). Türkiye’de yıllık faiz %16’ya indirildi. Bu kararın ardından kurlar sert tepki verdi ve dolar kuru 9.48 TL’ye kadar çıkıp geri döndü. Ancak bu yazıyı kaleme alırken Dolar/TL paritesi 9,61 iken Euro/TL 11,20 seviyesinde.

TCMB’den yapılan açıklamada; “Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir. ” denildi.

FED – Federal Reserves

Ufukta önemli bir toplantı var. FED, 2-3 Kasım’da faiz toplantısı planlanıyor. Tapering beklentisi piyasaları tedirgin ediyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens ve Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB) Başkanı Lesetja Kganyago ile bir panelde bir araya geldi.

Powell, panelde yaptığı konuşmada, ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtti. Faizleri artırmak için erken olduğunu vurgulayan Powell, “Sabırlı ve çok dikkatliyiz.” ifadelerini kullandı.

IMF – International Monetary Fund

IMF, Latin Amerika ve Karayipler (LAC) için Bölgesel Ekonomik Görünüm raporu yayınladı.

LAC bölgesinde ekonomik toparlanmanın devam edildiği, ancak pandeminin etkileri hala bölgenin gelişimine gölge düşürdüğü belirtildi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT

Animeler NFT Teknolojisine Nasıl Bir Dünya Fırsatı Sağlıyor?

Vega Protocol

Vega Protocol (VEGA) Nedir?