içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 23.01.2022

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; çeşitli merkez bankalarının aldıkları kararlar bu hafta öne çıktı.

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile bir swap anlaşması imzaladı. Anlaşmanın değeri ise 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirası (TRY) olmak şartıyla 3 yıl geçerli olacak.

Anlaşmanın ardından Başkan Kavcıoğlu şu açıklamalara yer verdi:

“Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir.”

Ayrıca perşembe günü 2022 yılının ilk faiz kararı açıklandı. TCMB, %14 olan politika faizini sabit tuttu.

Japonya Merkez Bankası

Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz ve para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi, politika faizini %-0,1’de sabit tuttu. Bunun yanında, bu yıl için enflasyon beklentisini yükseltti. 10 yıllık tahvil faizini ise %0 seviyede tuttu.

Rusya Merkez Bankası

Rusya Merkez Bankası perşembe günü, finansal istikrara, vatandaşların refahına ve para politikası egemenliğine yönelik tehditleri gerekçe göstererek kriptopara birimlerinin Rusya’da kullanımını ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun kontrolden çıkmasını beklemediklerini, fiyat artışlarına karşı para politikalarıyla tepki vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Artan enflasyon sorunu hakkında soruları cevaplayan Lagarde Euro Bölgesi’nin ABD ile aynı enflasyonla karşı karşıya olmadığını savundu. Bunun yanında Lagarde, varlık alımlarını kesmeye devam etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Gutenev, Rusya Kripto Madenciliğine ve Altın Destekli Stablecoin’lere İzin Verebilir

Kripto

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 23 Ocak 2022