içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 21.11.2021

Kriptopara

Bu hafta kendi açımızdan finansal piyasalardaki en önemli gündem maddemiz TCMB’nin açıkladığı faiz kararıydı. TCMB, piyasanın beklentisi doğrultusunda 100 baz puan kadar indirime giderek politika faizini %16’dan %15’e indirdi.

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Perşembe günü (18 Kasım) TCMB, faiz kararını açıkladı. TCMB, piyasanın beklentisi doğrultusunda 100 baz puan kadar indirime giderek politika faizini %16’dan %15’e indirdi. Kararın 5 dakika gecikmeli açıklanması tartışma yarattı ancak bu gecikmenin teknik bir aksaklıktan kaynaklandığı belirtildi. Açıklanan faiz kararının ardından Dolar 11.30 seviyesine kadar çıktı. Bu yazı hazırlanırken Dolar 11.23 seviyesinde.

finansal

TCMB, yayınladığı karar metninde aşağıdaki ayrıntı gözümüze çarpıyor:

“Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.”

Anlayacağımız kadarıyla merkez bankası, Aralık ayında da bir faiz indirimine gidilebileceğinin sinyalini veriliyor.

Japonya Merkez Bankası – BOJ

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Japonya’da enflasyonunun, gelecek yılın ortalarında %1’e yükselmesinin beklendiğini söyledi. BoJ Başkanı 15 Kasım’da iş dünyası liderlerine yaptığı konuşmada, enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle TÜFE’nin, artacağı öngörülüyor.

Deutsche Bank

Frankfurt’ta düzenlenen bankacılık konferansında konuşan Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, enflasyonun daha uzun süre yüksek kalmaya devam edeceği hakkındaki görüşlerini belirterek, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla “daha hızlı” bir şekilde müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

finansal

Sewing ayrıca, Euro Bölgesi’nde pandeminin küresel ticaretteki etkisini ve yüksek enflasyonun hafife alındığını vurguladı. ECB’nin enflasyona karşı daha hızlı hareket etmesi gerektiği yönündeki eleştirilerini dile getirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu Teknik Analizi | 21 Kasım 2021

El Salvador, BTC Tahvilleriyle Desteklenen İlk ‘Bitcoin Şehrini’ İnşa Edecek