in ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 19.12.2021

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; TCMB’nin faiz indirimi ve piyasaya 5. müdahalesi, Fed ve ECB’nin faiz kararları ve IMF’nin küresel boyuttaki borç seviyesi hakkındaki gözlemleri…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

TCMB, piyasa beklentisi doğrultusunda politika faizini 100 baz puan indirerek politika faizini 14’e düşürdü. Perşembe günü yapılan açıklamanın üzerine, USD/TRY paritesi, 14,80 seviyesinden 15,70 seviyelerine kadar yükseldi. Cuma günü ise dolar 17TL seviyesine ulaşınca TCMB’den piyasaya 5. müdahale geldi.

Faiz kararı metninde dikkatimizi çeken bir paragraf yer alıyor.

Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir.

Anladığımız kadarıyla, 2022 yılının ilk 3 ayında faiz artırımına gidilmeyeceği, bu 3 aylık süre sonunda politikanın “yeniden” değerlendirileceği görülüyor.

Aralık ayında şu âna kadar 55 ülkenin merkez bankası faiz kararını açıkladı. Bunların 14’ü faiz artırımına gitti. 40 ülkede faiz sabit bırakıldı. Faiz indirimine giden tek ülke ise Türkiye oldu.

Federal Reserves – FED

Fed, çarşamba günü gerçekleştirdiği faiz toplantısında, politika faizini sabit tuttu. Buna ek olarak tapering hızını iki katına çıkardığını açıkladı. Fed’in piyasalara desteği 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda biteceği düşünülüyor.

FED

Toplantıdaki açıklamalar, Fed’in 2022 Haziran ayında faiz artıracağına dair beklentileri zirveye çıkardı. Ayrıca Fed’in tam istihdam hedefine ulaşmadan faiz artırabileceği de belirtildi. Fed’den 2023 sonuna kadar 6 faiz artışı bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası – ECB 

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranlarını sabit tuttu. Ayrıca Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) Mart 2022’de sona ereceğini teyit etti.

Uluslararası Para Fonu – IMF

IMFBlog’da yer alan bir habere göre 2020’de, dünya küresel bir sağlık krizi ve derin bir durgunluktan etkilenirken küresel borcun 226 trilyon dolara yükselmesiyle, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük bir yıllık borç artışının gözlemlendiği belirtildi.

Küresel borcun, krize girerken de yüksek olduğunu, ancak şimdi hükümetler rekor düzeyde yüksek kamu ve özel borçlarla, yeni virüs mutasyonları ve yükselen enflasyonla baş etmek zorunda oldukları belirtildi.

“Politika yapıcıları, yüksek borç ve artan enflasyon karşısında doğru dengeyi sağlamalı.” mesajı verildi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

2022 Yılında Takip Edilmesi Gereken 3 Solana Metaverse Oyunu

iNFT Nedir?