in ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 14.11.2021

Kriptopara

Finansal piyasalarda ABD’nin enflasyon verileri gündemdeydi. Açıklanan veriler ABD’de enflasyonun son 31 yılının en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Federal Reserves – FED 

ABD’de enflasyon verileri açıklandı. Beklentiler %5,8 civarındaydı ancak %6,2 olarak açıklandı. ABD’de yıllık enflasyon giderek tırmanmaya devam ediyor. ABD merkez bankası Fed, duruma el atacak mı hep birlikte göreceğiz. Fed geçen hafta açıkladığı tapering ve faizi sabit tutma kararlarını açıklarken enflasyonun geçici olduğunu vurgulamıştı ancak bunun doğru olmadığı yönündeki sesler gidere yükseliyor.

fed

Fed Başkanı Powell:

“Yüksek enflasyona sahibiz ve bunu istihdam piyasasında olanlarla dengelememiz lazım. Karışık bir durum. Faizleri artırmak için doğru zaman olduğunu düşünmüyoruz. İşgücü piyasasında daha fazla iyileşme görmek istiyoruz.”

Şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ancak gerektiğinde faiz artırımında tereddüt etmeyeceklerini de eklemişti.

Fed’in faizi artırması, TL Dolar paritesine bir darbe daha vurma ihtimali hiç de az değil.

Organization of Petroleum Exporting Countries – OPEC

OPEC, finansal bir kuruluş olarak değerlendirilmese de piyasalarda etkisi hissedilen bir kuruluş olduğu için ve diğer önemli finansal kuruluşların sakin bir hafta geçirmesinin verdiği fırsatla yazımda  yer vermek istedim.

OPEC, Ekim ayında, bir önceki aya göre 220 bin varil daha fazla üreterek toplamda yaklaşık 27 milyon 450 bin varile ulaştı. OPEC’in küresel petrol üretimindeki payı ise %28,1’e ulaştı.

opec

Bunun yanında OPEC aylık tahminlerinde, yılın son çeyreğinde dünya genelinde artan enflasyon rakamlarının petrole olan talebi azaltacağı belirtildi.

Çin ve Avrupa Merkez Bankaları

Çin ve Avrupa Merkez Bankaları, dijital para konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını açıkladı. 2 merkez bankası dijital paraların teknik altyapısı, kullanım alanlarını ve nasıl uygulanacağı gibi konularda birbirine danışacak.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang:

“Dijital para konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek istiyoruz.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Radio Caca (RACA) Projesinde Son Gelişmeler

Solana

Solana Labs Kurucu Ortağı: Ethereum’u Öldürmek İstemiyoruz