in ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 13.02.2022

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları, Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, Goldman Sachs’ın değişen faiz beklentileri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Ayrıca Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları da açıklandı, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi %34,06 oldu.

Fitch Ratings

11 Şubat 2022 tarihinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü ve görünümünü ise “negatif” olarak belirtti.

Raporda yüksek enflasyona değinen Fitch, “Türkiye’nin parasal yönden genişlemeci politikası enflasyonu yüksek seviyelerde sabitleyebilir, nihayetinde iç güven üzerinde baskı oluşturabilir ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıları yeniden alevlendirebilir.” İfadelerini kullandı.

Federal Reserves

Perşembe akşamı açıklanan ABD ocak ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon %7,5’a ulaştı. Aylık bazda ise enflasyon %0,6 oldu.

Piyasalar, FED’in 2022 yılında %0-0,25 seviyesinden olan faizini %1,5 seviyesine yükselteceği öngörüsünü paylaşıyor.

Goldman Sachs

Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, ABD’de açıklanan enflasyon verileri üzerine Fed’den faiz artışı beklentisini yükseltti.

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius, Fed’in 7 toplantısında 25’er baz puanlık artış yapacağı tahmininde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Korona virüsü pandemisi sonrası “hızlı faiz artırımının” enflasyonu çözemeyeceğini ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği yorumunda bulundu.

Bu hafta içerisinde Alman medyasından RedaktionsNetzwerk Deutschland’a katılan Christine Lagarde:

“Faiz artırımı, mevcut sorunların hiçbirini çözmez. Acele hareket edersek, ekonomilerimizin toparlanması önemli ölçüde ivme kaybedebilir ve istihdam risk altında olabilir.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Dikkat Çeken Coinleri

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 13 Şubat 2022