içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 12.12.2021

Bu haftaki finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; TCMB’nin piyasaya 3. müdahalesi, kredi notlarındaki değişiklikler ve IMF’nin kriptoparalar hakkındaki açıklaması…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

TCMB, geçtiğimiz Cuma günü 3. kez müdahalede bulundu. Ancak piyasaya satım yönünde edilen müdahaleler etkisini iyiden iyiye kaybetti. Bu 3 müdahalenin ortak noktası, hepsi, Dolar/TL kurunun 14 seviyesine yaklaştığı anlarda gerçekleşti. Anlaşılan TCMB, Dolar/TL paritesinin 14’ün altında tutmaya çalışıyor.

TCMB’nin ödünç ve emanet döviz ile altınları düşüldüğünde net rezervi 3 Aralık itibarıyla -37,9 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu nedenle, olmayan paranın, ödünç dövizleri satarak kura müdahale ediliyor. Dikkatler, bu perşembe yılın son faiz kararını açıklayacak olan TCMB üzerinde olacak.

Bunun yanı sıra, Katar ile hali hazırda var olan swap anlaşmasının süresini uzattı. Ağustos 2018 yılında 3 yıllığına imzalanmıştı. Atılan yeni imzalarla birlikte anlaşma 3 yıl daha uzatılmış oldu.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

Fitch Ratings, Çinli emlak devleri Evergrande ve Kaisa’nın notunu C’den sınırlı temerrüde düşürdü. Bloomberg HT haberine göre borç krizi içinde debelenen Çinli emlak devi Evergrande’nin, tahvillerde sürenin dolmasına karşın ödemelerini yapamadığı belirtildi. Evergrande, cuma günü borsaya yaptığı kısa açıklamada, yeniden yapılandırma planı üzerine denizaşırı kreditörlerle “aktif bir çalışma” yürütmeyi planladıklarını kaydetti.

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, Hong Kong’daki bir seminere çevrimiçi katılıp açıklamalarda bulundu. “Kreditörler ve hissedarların hak ve çıkarlarına, yasal öncelikleri göz önünde bulundurularak tümüyle saygı gösterilecektir” mesajını verdi.

finansal

Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit etti. Türkiye’nin kredi notunu ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

International Monetary Fund

IMF, kriptoparaların regülasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. IMFBlog sitesinde yer alan yazıya göre;

Kripto varlıklar ve ilgili ürün ve hizmetler son yıllarda hızla büyüdü. Ayrıca, düzenlenmiş finansal sistemle bağlantılar artıyor. Politika yapıcılar, birçok faaliyetin regüle edilmemiş olduğu bu gelişen sektörden kaynaklanan riskleri izlemekte zorlanıyor. Aslında, bu finansal istikrar risklerinin bazı ülkelerde yakında sistemik hale gelebileceğini düşünüyoruz.

Koordine edilmemiş düzenleyici önlemler, potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı sermaye akışlarını kolaylaştırabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 12 Aralık 2021

Robert Kiyosaki Altın, Gümüş, Bitcoin ve Gayrimenkulün Çökeceğini Öngörüyor