içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 09.01.2022

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; TCMB’nin tahvil alımı, HSBC yöneticisi Steve Major’ın FED faizleri hakkındaki tahminleri ve Fed’in tutanaklarında yer alan ifadeleri…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Geçtiğimiz çarşamba günü TCMB, 3 yıl aradan sonra ilk kez tahvil geri alımı gerçekleştirdi. 2027 ve 2028 vadeli tahvillerde toplam 300 milyon TL tutarında yapılan geri alım ile faiz oranlarının aşağıya çekilip sıkışan TL likiditesinin gevşetilmesi hedefleniyor.

Ayrıca pazartesi günü yayımlanan ihracat genelgesine göre ihracat bedelinin %25’i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılması kararı alındı.

TCMB, aralık ayında piyasaya satış yönünde yapmış olduğu müdahale tutarları açıklanmaya devam ediyor. 1, 3 ve 10 Aralık tarihlerinde toplamda 2,04 milyar dolar direkt piyasaya satım yönünde müdahalede bulunan TCMB,13 Aralık tarihinde 3,12 milyar dolar daha sattığını açıkladı. 17 Aralık’taki son müdahalesinde ise 2,12 milyar dolarlık döviz sattı.

Bunun yanında, TÜİK verilerine göre aylık bazda TÜFE enflasyonu %13,5 artış kaydederken, 2021 yılı manşet enflasyonu %36,08 olarak açıklandı.

HSBC

Bloomberg HT haberine göre, HSBC Sabit Getirili Enstrümanlar Araştırma Birimi Yöneticisi Steven Major, bilanço daralmasının riskli varlıklar için problem olacağını, faizlerin normalde çıkacağı seviyeyi de aşağıda tutacağını belirtti.

Bloomberg yayınına katılarak FED’in tutanaklarında faiz artırımıyla ilgili kullandığı agresif ifadeleri yorumlayan HSBC Sabit Getirili Enstrümanlar Araştırma Birimi Yöneticisi Steven Major 2 sene içinde 6 faiz artırımını inandırıcı bulmadığını ve bunun spekülasyon olabileceğini belirtti.

Federal Reserves

Fed, 14-15 Aralık’ta gerçekleşen toplantının tutanaklarını yayınladı. Üst düzey finansal aktörler, tutanaklara göre faiz artışının beklenenden erken olabileceği yorumunda bulundu.

Tutanaklarda, “Üyeler genel olarak, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti.” ifadesi yer almakta.

Fed’in tutanaklarında bazı üyelerin faiz oranını artırmaya başlanmasının ardından bilançosunun boyutunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini belirttiği aktarıldı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kripto

Bitcoin (BTC)’de Geçtiğimiz Haftanın Önemli Gelişmeleri

Kriptopara

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Dikkat Çeken Coin’leri