in ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 07.11.2021

Kriptopara

Finansal piyasalarda hareketli bir haftayı geride bıraktık, zira bu hafta tüm gözler Fed’in alacağı kararlar üzerindeydi. Gelin bu hafta ne gibi kararlar alındı, öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Federal Reserves – FED

Öncelikle Fed’in aldığı kararlar şu şekilde; faiz politikasında değişikliğe gidilmedi ve %0 – %25 aralığında sabit bırakıldı. Kasım ayında beklenilen tapering kararı alındı. 120 milyar dolar olan varlık alım hızını ayda 15 milyar dolar azaltacağını duyurdu. Bunun yanında açıklamada, enflasyonun geçiciliği ifadelerini yinelendi.

Tapering’in bu ay açıklanması zaten bekleniyordu, faizin artırılmaması piyasaları bir nebze olsun rahatlattı. Ancak Fed Başkanı Powell, tapering’in faiz artırımı anlamına gelmeyeceğini fakat gerektiğinde faiz artırımında tereddüt etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Chicago Mercentile Exchange Group – CME Group

Şikago Ticaret Borsası, bu hafta önemli bir adım attı ve Google Cloud ile 10 yıllık bir iş birliğine imza attı. CME bu stratejik partnerlik ile bulut teknolojisine geçişini hızlandırmak ve küresel türev piyasalarının bu teknolojiyle çalışma şeklini dönüştürmeyi amaçladığı belirtildi.

Anlaşmaya göre CME Group, gelecek yıldan itibaren tüm verilerini, kliring sistemini ve teknoloji altyapısını Google Cloud’a taşıyacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – TCMB

TCMB, Ekim ayının reel efektif döviz kurunun 60,37 olduğunu açıkladı. Reel efektif döviz kuru, TL’nin satın alma gücündeki değişimleri daha gerçekçi ortaya koyan bir veri olup, 2009 yılında 127 seviyesini gördüğünden beri düzenli olarak düşüyor.

Endeksin 100’ün üzerine çıkması, yerel paranın değerli; 100’ün atına gerilemesi ise, göreceli olarak daha değersiz olduğunu anlamına gelir.

Bank of America – BoA

Küresel küresel enerji krizinin boyutu gün geçtikçe artıyor. BoA genel müdürü Fransisco Blanch, kriz nedeniyle gaz ve kömür fiyatlarındaki artış, petrol fiyatlarına da yansıyor.

Yakıt talebindeki artış ve damıtma kapasitesindeki kısıtlamalarla bu yükselişin devam edeceğini belirten analistler bu veriler ışığında Haziran 2022’de Brent petrolün varil fiyatının 120 dolara yükseleceği tahmininde bulundu. Brent petrol bu yazı kaleme alındığında 82,98 dolardan işlem görüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 7 Kasım 2021

NFT Gaming, Metaverse, oyna kazan

Potansiyeli Yüksek 3 Metaverse Projesi