içinde ,

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 02.01.2022

Bu hafta finansal kurumlardaki konu başlıklarımız; TCMB rezervleri, Amerikan borsalarındaki yükseliş ve Santander Bank’ın yaşadığı aksaklık… 

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Bloomberg HT’nin haberine göre, Türkiye’nin 10 yıllık hazine tahvili faizi ile politika faizi arasındaki fark 1000 baz puana çıkararak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Merkez Bankası politika faizini %14 seviyesinde tutarken 10 yıllık tahvil faizi %24,65 seviyesinde. Diğer bir deyişle, piyasanın belirlediği faiz ile TCMB’nin belirlediği faiz arasındaki makas 10 puandan fazla.

Genelde, merkez bankaları kısa vadeli faizleri belirleyerek uzun vadeli faizlere yön verir. Bu durumda, TCMB politikalarının piyasa nezdinde onaylanmadığını görüyoruz.

finansal kurumlar

Diğer bir konumuz ise net rezervler. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta 24 Aralık akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dövize Endeksi Mevduat (DEM) ürününü tanıtmıştı ardından mesai saatlerinin dışında olmasına rağmen USD/TL paritesi hızla düşmüştü.

İki hafta önce 116,5 milyar dolar olan brüt rezerv, 24 Aralık haftasında 110,8 milyar dolara geriledi. Net rezervler ise 12,2 milyar dolardan 8,6 milyar dolara geriledi. Tekrar iki hafta öncesine baktığımızda swap’lar hariç net rezervler eksi 46,7 milyar dolarken 24 Aralık haftasında eksi 55,7 milyar dolara geriledi.

Amerikan Borsaları

En büyük 500 hissenin işlem gördüğü S&P500 endeksi yılı %26,89 yükselişle kapattı. Nasdaq %21,39, Dow Jones ise %18,73’lük bir yükseliş yakaladı. Bu yükselişlerin, faizin neredeyse sıfır ve Covid-19’un olduğu bir ortamda gerçekleştirildiğini de eklememiz gerekiyor.

Santander Bank

İspanya menşeili Santander Bank’ın İngiltere’de, “yanlışlıkla” 75 bin hesaba 130 milyon sterlin yatırdığı bildirildi.

finansal kurumlar

Banka tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Teknik bir sorun nedeniyle kurumsal müşterilerimizden gelen bazı ödemelerin alıcıların hesaplarına yanlışlıkla kopyalanmasından dolayı üzgünüz.”

Banka, hatanın düzeltilmesi için Barclays, HSBC, NatWest, Co-operative Bank ve Virgin Money’nin de bulunduğu rakip bankalarla görüşmeye başladığını, bu bankaların “parayı müşterilerinin hesaplarından kurtarmaya çalışacaklarını” bildirdi.

Herkese iyi seneler!

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Crypto Bull’s ile Huobi Sohbet Saati

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 2 Ocak 2022