in ,

Finans Piyasalarının Ünlü İsmi Bitcoin’in Volatilitesini Altın Emtiasıyla Karşılaştırdı

Güvenilir bir kripto para birimi varyantı olarak çalışan Bitcoin (BTC) hakkındaki tartışmalar, bu yıl lider kripto para biriminin şimdiye kadar olan mükemmel performansının ardından iyice hararetlendi. Bazıları Bitcoin’in volatilitesi üzerinde durmaya devam ederken, St. Louis Federal Rezerv Bankası bu endişelerin çoğunu küçümsedi.

Bu hafta, St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı Jim Bullard, Bitcoin’in 50.000 doları ekarte etmesinden sonra bir röportajda yer aldı. Federal Rezerv olarak kripto para birimleri ve paranın geleceği hakkında kapsamlı araştırmalar yapan Bullard, CNBC’den Squawk Box’a Bitcoin’in birçok kişinin söylediğinin aksine daha çok altın gibi olduğuna inandığını söyledi.

Bitcoin

Politika belirleyicinin açıkladığı gibi, Bitcoin’in fiyat oynaklığından bahsetmek son derece gereksiz. Pek çok kişinin küresel rezerv para birimi olarak gördüğü altının kendisinin de vahşi fiyat dalgalanmalarına duyarlı olduğu düşünüldüğünde, Bitcoin’in oynaklığı bir sorun olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Yatırımcılar buna maruz kalma durumlarını iyileştirebilirler ve Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmak isteyenlerin sadece varlıklarını korumak için uygun sistemler oluşturmaları gerektiğini yineledi. Bitcoin’in Amerikan ekonomisine yön verme ihtimaline gelince, Bullard bunun olma şansının mümkün olmadığını şu sözlerle açıkladı:

“FED politikası, küresel dolar ekonomisini savunmaya devam edecek. Altın ve Bitcoin fiyatının yükselmesi veya düşmesinin küresel dolar ekonomisine etkisi son derece sınırlı.”

Bullard, altının fiyat dalgalanmalarının onlarca yıldır gerçekleştiğini ve Federal Rezerv’in varlığı büyük ölçüde görmezden geldiğini de sözlerine ekledi. Dolayısıyla, Bitcoin’in farklı muameleyle karşı karşıya kalması için hiçbir nedenin olmadığını sıraladı.

Bitcoin (BTC) Henüz İtibari Bir Para Sınıfına Girmiyor

Bullard, Bitcoin’in oynaklığının daha geniş finansal ve ekonomik politika üzerindeki etkilerini küçümseyen tek politika yapıcı değil. Bu ayın başlarında, Avustralya Finansal İncelemesi, Avustralya Merkez Bankası’nda Finansal Sistemler Müdür Yardımcısı Michelle Bullock’un da lider kripto para biriminin fiyat dalgalanmaları konusundaki endişeleri reddettiğini bildirdi. Temsilciler Meclisi İktisat Daimi Komitesi toplantısında konuşan Bullock, BTC dalgalanmasıyla ilgili yaygaraların çoğunun, öncelikle varlığın bir ödeme aracı olarak potansiyelini henüz gerçekleştirmemiş olması nedeniyle yersiz olduğunu açıkladı.

Bitcoin

Bullock’un açıkladığı gibi, Bitcoin’in az gelişmiş ödeme altyapısı, “itibari para” olarak adlandırılmaya uygun olmadığı anlamına geliyordu. Lider kripto para biriminin bir miktar oynaklığı olsa da, bu sorunun daha geniş Avustralya finansal sistemine önemli bir şekilde zarar vermemesi gerektiğini ekledi. Başlıca politika yapıcılar Bitcoin’in potansiyelini fark ettiler, ancak önemli bir şekilde varlığa bağlı kalmıyorlar.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

17 Şubat 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum Ve Ripple Fiyat Analizi

Dogecoin

18 Şubat 2021 Tarihli Dogecoin (DOGE) Fiyat Analizi