içinde , , ,

Fibonacci Düzeltmesi Nasıl Kullanılır?

Teknik Analiz

Teknik analiz içeriklerini takip edenlerin sıklıkla karşılaştığı Fibonacci seviyeleri, genel anlamıyla, destek ve direnç seviyelerini belirlemekte kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca bazı formasyonlarda (Elliot, Gartly, Butterfly vb) da, formasyon oluşumlarını takip etmek için kullanılabilirler.

Genel olarak takip edilen standart seviyeleri olmasına rağmen, kendi stratejimize göre seviyeler de belirleyebiliriz. Standart seviyelere örnek vermek gerekir ise, 0.618, 0.786, 0.382, 0.272, 1.618 en çok kullanılan ve karşılaşabileceğimiz seviyelerdendir.

 

Kullanımı açısından da kolay olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen Fibonacci seviyeleri, bir dip yada tepe noktası ile bir tepe yada dip noktası arasında çizilerek grafik üzerindeki yerleşimi sağlanır.

Yukarıdaki çizimde görülen, her Fibonacci seviyesi bir destek ve direnç olarak hesaplanır. Doğruluğunu teyit etmek için, bu seviyeler arasındaki fiyat hareketleri kontrol edilebilir. Ayrıca, çizim yaparken, trend yününde veya tersi yönünde kullanılabilir.

Aşağıdaki grafik üzerinde de görüldüğü gibi, çoğu Fibonacci seviyesi, destek ve direnç olarak düzenli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Burada en çok dikkat çekmek istediğim detay ise, 0.618 ve 0.786 seviyelerinin, trader’lar tarafından sıklıkla takip edilen seviyeler olmasından dolayı, bu seviyeler üzerindeki hareketlerde daha dikkatli olunması gerektiği. Aynı şekilde 1.618 ve 1.272 seviyeleri de benzer bir önem taşımaktadır.

Fibonacci seviyelerinin kullanımına ilişkin, gerek formasyonlar gerekse de sağlamasını yaptığınız farklı stiller kullanılabilir. Örneğin, 0.5 seviyesi ile 0.618 seviyesinin oluşturduğu bölgeyi, Golden Zone (Altın Bölge) olarak kabul ederek ve sadece bu bölge üzerindeki fiyat hareketlerine göre al-sat işlemleri gerçekleştirmek gibi. Bu sadece sık karşılaşılan bir yöntem ve örnek vermek amacıyla yazmak istedim. Yazının başında da söylediğim gibi, geçmiş fiyat hareketleri ile sağlaması yapılarak kendi stratejimizi de oluşturabiliriz.

Tradingview üzerindeki kullanımı için, karmaşık bir yapıdan uzaklaşmak ve görüntü kirliliği yaratmaması açısından kendi kullandığım ayarları da paylaşmak isterim. Öncelikle, arka plan renginin çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Bu seçeceği ayarlar kısmından kaldırabilirsiniz. Fiyat etiketlerinin sağa yaslanması ve çizgilerin de sağa uzatılması hem görüntü hem de kullanımı açısından rahatlık sağlayabilir. Bu serimizin devamında, Fibonacci temelli formasyonlardan da bahsetmeye devam edeceğiz.

Bu da dikkatinizi çekebilir : Teknik Analizde En Çok Kullanılan Formasyonlar – 1

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Bitcoin, Balina

Eski 3 Numaralı Bitcoin Balinası Harekete Geçti

Ledger & MetaMask Ortaklığı: Ledger Nano X Yakında MetaMask MobilApp İle Uyumlu