in ,

Fetch.ai (FET) Nedir? Nasıl Alınır?

Öne çıkan yapay zeka projeleri arasında yer alan Fetch.ai, blok zincirler için yapay zeka odaklı bir projedir. Toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things) cihazlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur. 

Bu aracılar; tedarik zinciri, sağlık ve DeFi gibi yoğun sektörleri kapsayan ürünleri etkinleştirmek için kullanılabilecek geniş veri kaynakları arasındaki noktaları birleştirir. Fetch.ai ekibi, kendi kendine öğrenen ağın saniyede milyonlarca işlemi tamamlamasını sağlamayı planlamaktadır. Bu durum da küresel kullanıma ve sayısız kullanım örneğine izin verecektir. 

Fetch.ai, yüksek verimli bir parçalı defter üzerine kuruludur ve merkeziyetsiz problem çözme için makine öğrenimi ve yapay zeka çözümleri ile akıllı sözleşme yetenekleri sunar. 

Fetch.ai Ekibi 

2017 yılında İngiltere Cambridge merkezli olarak kurulan Fetch.ai; Toby Simpson, Humayun Sheikh ve Thomas Hain tarafından oluşturulmuştur. Projenin şu anki CEO’su Humayun Sheikh’tir. Sheikh, aynı zamanda Mettalex’in CEO’su ve kurucusudur. Fetch.ai ekibi, üç kurucu ortak ve dört ek bölüm başkanı tarafından yönetilmektedir. 

Fetch.ai’nin CTO’su Toby Simpson, başka teknoloji şirketlerinde on yıldan fazla CTO’luk deneyimine sahiptir. Ayrıca DeepMind projesinde yer almış ve orada yazılım tasarım başkanı olarak görev yapmıştır.

Fetch.ai Destekçileri

Fetch.ai projesinin destekçileri arasında GDA Group, Blockwall ve Outlier Ventures gibi önemli şirketler yer almaktadır. 

FET Nedir? 

Fetch.ai’nin hizmet tokeni olan FET, özerk ekonomik aracıları bulmak, oluşturmak, dağıtmak ve eğitmek için tasarlanmıştır. FET aynı zamanda platformdaki akıllı sözleşmelerin ve oracle’ların önemli bir parçasıdır. 

Fetch.ai Ekosistemi 

Fetch.ai’nin DeFi, tedarik zinciri, sağlık gibi alanlarda yer aldığını söylemiştik. Fetch.ai’nin teknolojisini kullanarak oluşturulan ve hızla büyüyen bağımsız proje yelpazesi de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır: 

  • Mettalex: Merkeziyetsiz bir kripto ve emtia türevleri ticaret platformu olan Mettalex, emtia piyasalarındaki zayıf likidite, fiyat manipülasyonu ve marj çağrıları şeklinde değer kaybı gibi sorunlu noktaları ele alır. 
  • Mobil: Sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik eden merkeziyetsiz bir mikro mobilite pazarıdır. 
  • Catena-X: Fetch.ai, otomotiv değer zinciri boyunca verimli ve güvenli bilgi alışverişi için açık bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan Catena-X otomotiv ağının bir parçasıdır. 

Fetch.ai’nin kolektif öğrenimini kullanarak üretilen birçok algoritma bulunmaktadır. Bunlar arasında Covid-19 tespiti, kanser hücresi tespiti gibi önemli sağlık hizmetleri yer almaktadır. 

Alman beyaz eşya devi Bosch da Fetch.ai ile ortaklık kuran şirketler arasında yer alıyor. Bosch, Fetch.ai’nin toplu öğrenme özelliği sayesinde, makinelerde olası arızaları oluşmadan önce belirleyen bir mekanizmaya sahip. 

FET İstatistikler

Fetch.ai projesinin yerel kripto varlığı FET, ağ işlem ücretlerini ödemek, yapay zekayı dağıtmak ve hizmetler için ödeme yapmak amacı ile kullanılır. Hem Ethereum ekosisteminde kullanılabilen bir ERC-20 tokeni hem de Binance Smart Chain boyunca kullanılabilen bir BEP-20 tokeni olarak yerel biçimde var olan FET’in maksimum arzı 1,152,997,575’tir. FET’in dolaşımdaki arzı ise toplam arzın %65’lik bölümüne denk gelen 746,113,681’dir. 

Bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 1,19 doları 8 Eylül 2021’de gören FET, en düşük seviyesi olan 0,00827 doları ise 13 Mart 2020’de görmüştür. 

FET Nasıl Alınır? 

10’dan fazla kripto varlık platformunda listelenen FET; Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex gibi borsalardan alınabildiği gibi Türkiye’de Paribu ve BTCTurk üzerinden de kolayca alınıp satılabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

NFT drop

Deepwaters Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir? Airdrop İhtimali Var mı?

Donald Trump İlk NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürüyor!