içinde

Fenerbahçe, Global Fantezi Futbol Oyunu Olan Sorare Platformuna Katılan İlk Türk Spor Kulübü Oldu

Juventus, Paris Saint-Germain ve Bayern Münih gibi birinci sınıf kulüplerin oyuncularının dijital kartlarını oluşturan Sorare’ye katılan ilk Türk kulübü Fenerbahçe Spor Kulübü oldu. Sorare, 100’den fazla futbol kulübüne yeni bir gelir akışı sağlayan dijital kart ticareti yapmak için bir pazar oluşturdu ve Kasım 2020 tarihinde ayda 1.300.000$’lık dijital kart satışları elde etti. Türk kullanıcılar, Sorare platformunda geçirdikleri süre açısından (günlük 1 saat 15 dakika) 3. sırada, beta sürümünün açılmasından bu yana aylık %26 büyüme ile kullanıcı sayısı açısından 5. sırada yer aldı. KoinSaati üyelerine özel ek 100 Milyon Euro takım bütçesi fırsatı için tıklayınız.

İstanbul & Paris, 10 Aralık 2020 – Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi olan Fenerbahçe Spor Kulübü, Global Fantezi Futbol oyunu olan Sorare platformuna katıldı. Bu, Fenerbahçe kart toplayıcılarının ve fantezi futbol oyuncularının Luiz Gustavo, Mbwana Samatta veya Ozan Tufan gibi takımdaki oyuncuların dijital kartlarını özgürce satın alabileceği, satabileceği ve oynayabileceği anlamına gelmektedir. Sorare platformu, Aralık 2019 tarihinde beta sürümünü açtığından beri aylık ortalama %52 oranındaki büyümenin yanı sıra, bugün dünya çapında 55.000’den fazla kullanıcıya sahip olarak 80 ülkede 6.000.000$’lık dijital kart satışı gerçekleştirmiştir.

Sorare CEO’su Nicolas Julia bu konu hakkında şunları ifade etti:

“1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş kuşağın ilgisini çekmeyen daha uzun spor yayını formatlarından giderek uzaklaşıyoruz. Seyirci dikkatinin en önemli şeyin para olduğu bir ekonomide, futbol markalarının oyunları, bu son derece spesifik, ancak istenen demografik gruba erişmenin yeni bir yolu haline geliyor.”

Fenerbahçe, Sorare’nin güçlü bir şekilde büyüdüğü Asya ve Amerika kıtasındaki dünya çapındaki oyunculara, keşfedilmemiş hayran kitlelerine ulaşarak uluslararası markasını ve hayran kitlesini daha da genişletebilir. Sorare, Fenerbahçe’ye yeni bir oyun lisanslama kategorisi olan fantezi futbol lisansı oluşturarak etkili bir şekilde yeni bir gelir akışının yolunu açıyor.

Julia sözlerine şu şekilde devam etti:

“Covid-19 salgını nedeniyle mevcut koşullar göz önüne alındığında, bu platform canlı maçlar önemli ölçüde etkilendiğinde futbol takımlarının ilgi çekmesi için yeni bir fırsat sunmaktadır. Yani, futbol kulüplerine gelir akışlarını çeşitlendirmenin bir yolunu sunuyor.”

Futbol koleksiyoncuları onlarca yıldır oyuncu kartlarını toplayıp takas edebilirken, bu durum fiziksel dünyayla sınırlı kalmıştı. Sorare, insanların özellikle kendini izole ettiği zamanlarda futbol düşkünlerini bir araya getiren küresel bir fantezi oyunudur. Fantezi futbol menajerleri; statü, farklılık, kimlik ve bağlılık gibi nedenlerle çevrimdışı olarak satın aldıkları oyuncuların dijital kartlarını oyunculardan aynı nedenlerle satın alır. Dijital kartlar, nostaljik faktörle de ilişkilidir. Bu aynı zamanda bir futbolcunun geleceğine yatırım yapmanın doğrudan yolunu sunar. Mbappé’nin Unique dijital kartı geçen hafta 65.000$ fiyatına satıldı. 

Fenerbahçe Spor Kulübü’ne gönül verenler artık dünyanın her yerinden beğendikleri futbolcularla kendi fantezi takımlarında kartlarını kullanarak oynayabilirler. Kartların puanı, oyuncunu gerçek hayattaki performansına bağlı olacaktır.

Julia konuşmasını şu şekilde sonuçlandırdı:

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Sorare platformuna ilk Türk Süper Lig kulübü olarak bünyemize katılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de bugüne kadar lisanslı anlaşma yaptığımız bir futbol kulübü olmamasına rağmen, ülkenin fantezi futbola olan iştahı nedeniyle en hızlı büyüyen pazarımız olduğunu görmek bizi oldukça etkiledi. Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarları, Sorare’nin dijital kartlarıyla etkileşime girerek futbola olan düşkünlüklerini küresel fantezi oyunumuzun içinde ve dışında ifade edebilecekler.

Sorare, kullanıcıların gerçek maçlardaki performanslarına göre sıralanan futbolcuları temsil eden ve az bulunan dijital koleksiyon parçalarını özgürce satın alabilecekleri ve satabilecekleri bir çevrimiçi pazar yarattı. Ethereum blockchain’i herhangi bir zamanda dijital kartın kime ait olduğunu belirlemek ve kartların dijital olarak az bulunurluğunu güvence altına almak için kullanılmaktadır ve bunun dışında oyuncular için yeni bir güven ve özgürlük ortamı yaratır.

Anlaşmayla ilgili olarak, Fenerbahçe Futbol AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Türkiye’nin en büyük ve öncü spor kulübü, yani Fenerbahçe olarak bir kez daha Türk sporunun öncülüğünü yaptık ve Sorare ile küresel bir girişimde bulunduk. Şimdi Juventus, Paris Saint-Germain ve Bayern Münih gibi devlerle aynı sahnede yer alıyoruz. Başkanımız Sayın Ali Koç başta olmak üzere, yönetim kurulunun dijital dünyanın yeteneğinin farkında olan vizyonu sayesinde, Fenerium olarak Türkiye’de yepyeni bir alanda öncü olduk. Kulübümüzün tüm bileşenleri, sadece çağa yetişmek değil, aynı zamanda Dünya ile aynı hizada koşmak ve hatta en önde liderlik etmek için gerekli motivasyona sahiptir. Fenerbahçe olarak bu zihniyetle çalışıyoruz. Başlıca hedefimiz, marka değerimizi arttırmak ve dünyadaki en önemli kulüplerin bunu yaptığı platformda yer alarak kulübümüzü ilerletmek için gelir kalemlerimizi çeşitlendirmektir. Sorare ile bu iş birliğimiz bu amaç doğrultusunda gerçekleşecek bir hareket olacaktır. Bu tür anlaşmalar, yeni dünya dinamikleri çerçevesinde hem marka değeri hem de finansal açıdan katma değer yaratmak üzere son derecek önem teşkil etmektedir. Öncü adımları atmayı sürdüreceğiz. Ayrıca,futbolcularımızın global bir oyunda varlık olarak gerçek yüzleriyle yer alması da oldukça önemli bir etkendir. Fantezi oyunlarıyla ilgilenen taraftarlarımızın dijital kartlarımız konusunda son derece istekli olacağına inanıyoruz. Bu iş birliğinin başarılı olmasını ve kulübümüze daha fazla güç kazandırmasını temenni ediyoruz.”

Avrupa, ABD ve Asya’dan 100’den fazla futbol kulübü, futbol taraftarlarının en sevdikleri oyuncuları toplayıp onlarla takım kurup oynayabilmeleri için resmi lisanslı kartlar çıkartmak hususunda Sorare ile ortaklık kurdu. Sorare platformundaki tüm lisanslı kulüpleri buradan görebilirsiniz.

Sorare Hakkında

Sorare, menajerlerin resmi dijital kartları takas edebilecekleri küresel bir fantezi futbol oyunudur. Sorare, insanların spora ilgisinin önemli olduğu bir dünya yaratma misyonuyla hareket ediyor. Aralık 2019 tarihinde beta sürümünü açtığından beri Sorare platformu, Kasım 2020 tarihinde aylık 1.300.000$’ın üzerindeki hacmiyle 55.000’den fazla kullanıcının ilgisini çekmeyi başardı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Hakkında

Fenerbahçe SK (spor kulübü), Türkiye’nin İstanbul merkezli en büyük Türk spor kulübüdür. Fenerbahçe; futbol, basketbol, voleybol, atletizm, yüzme, yelken, kürek, boks ve masa tenisi gibi branşlarda rekabet eden önemli bir spor kulübüdür ve diğer spor kulüpleri arasında, her branştan sayısız birçok büyük ödül kazanmıştır. Bu branşlardan en dikkat çekici olanı ise profesyonel futbol departmanıdır. Fenerbahçe, toplamda ipi göğüslediği 28 Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu ile bu kulvarda kazanılan en çok ulusal şampiyonluk rekorunu elinde tutmaktadır.

** Yeni nesil blockchain fantezi futbol oyunu Sorare’nin nasıl oynanacağını öğrenmek için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Comments

    MicroStrategy, Daha Fazla Bitcoin (BTC) Alıyor!

    Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden Düşüş Alarmı Veriyor: İşte Dikkat Edilecekler