Fenerbahçe (FB) Token mi, Galatasaray (GAL) Token mi?

Fenerbahçe Token

Yeşil sahalardaki rekabet kriptopara sektörüne de yansıyacak mı? Fenerbahçe Token mi, Galatasaray Token mi? Bu yazımızda bu iki popüler tokenin temel analizini inceleyeceğiz.

Fan tokenin diğer adı taraftar tokenidir. Bu tür tokenleri spor kulüpleri ile taraftarlar arasındaki etkileşimi sağlamak, taraftarlara bazı konularda söz hakkı vermek, ayrıcalık tanımak, avantajlar sağlamak amacıyla piyasaya sürülür.

Fenerbahçe Token Nedir?

Fenerbahçe (FB) Token, Paribu platformunun katkılarıyla geçtiğimiz hafta ön satışa sunuldu. Varlığın tam adı “Fenerbahçe Token” olarak bilinmektedir. Satışa sunulan FB tokenine ilgi oldukça büyüktü. Satışa sunulan 2. seçenekteki tokenlar kısa sürede tükendi. Sistem üzerinden satın alma gerçekleştirildiği daha 30. saniyede, Sarı Lacivertliler toplamda 15 Milyon TL kazanmış oldu.

Sarı Lavicertliler, ilk kriptoparasını kendi yazması, diğer fan tokenlerinden onu ayıran bir özellik oldu. Fenerbahçe Token, Ethereum (ETH) blockchain’i üzerine kurulmuştur. “Utility Token” (hizmet tokeni) olarak da adlandırılmaktadır. FB Tokeni, tokeni alan bireylere bazı ayrıcalıklar sunacak. Bu ayrıcalıklar arasında; marş seçimi, forma tasarımları ve anket oylamaları gibi bir takım taraftar istekleri yer alıyor. Fenerbahçe Token ayrıca teknik direktör, yönetim heyeti ve takım yöneticileriyle de tanışma imkanına sahip olacak.

Fenerbahçe Token’ın maksimum arzı 190.700.000 adet olacak. Arzın tamamı dolaşıma dahil olduktan sonra yeni bir Fenerbahçe Token üretimi yapılmayacak. Arzın tamamı 25 yıl içerisinde yaratılacak. Gerçekleştirilecek planlı yakımlarla nihai arzın 100 milyon adede kadar düşmesi planlanıyor.

Galatasaray Token Nedir?

Geçen yıl piyasaya sürülen Galatasaray Tokeni (GAL) Galatasaray Spor Kulübü’nün resmi taraftar tokenidir. GAL sahibi olan taraftarlar çeşitli ayrıcalıklara sahip olabiliyorlar. GAL sahibi taraftarlar, kulüp hakkında verilecek kararlarda söz hakkına sahip olabiliyorlar. Kulübün sağladığı çeşitli avantajlardan yararlanabiliyorlar. GAL sahibi taraftarlar VIP maç biletlerinden alabiliyorlar. Antrenmanlara erişim, imzalı formalar gibi çeşitli aktivasyonlardan faydalanabiliyorlar. Türk Telekom Stadyum turu yapabiliyorlar. Token satın alarak, Galatasaray kulübüne destek verebiliyorlar.

Galatasaray

GAL Token, Socios platformu tarafından Ethereum ağında kurulmuştur. GAL Token arzı toplam 10.000.000 olmakla birlikte dolaşımdaki arz 3.554.367’dir. Türkiye’de fan token pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Diğer kulüplerde bazı arayışların içine girdi. Yeşil sahalardaki rekabet kriptopara sektöründe de kendisini hissettirecek gibi görünüyor. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ardından Beşiktaş’ta bu pazarın fırsatlarından yararlanmak istiyor. Yakın zamanda Beşiktaş Token ile ilgili haberleri de duymaya başlarız.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

GameFi COO’su Lexia Nguyen ile AMA Etkinliği

Polygon (MATIC), Hermez Network İle 250 Milyon Dolarlık Anlaşmayla Birleşiyor