içinde ,

FED’in Faiz Kararı Kripto Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?

ABD Merkez Bankası (FED), 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu kontrol altına almak için dün (16 Mart) faiz oranını 0,25 puan artırdı. Peki, bu durum kripto dünyası için ne ifade ediyor?

FED’in son hamlesi, son 4 yıldaki ilk faiz artışı oldu. FED, iki yıl önce küresel pandeminin hemen başlangıcında sert bozulma ve kayıplar yaşayan ekonomiyi desteklemek için bu faiz oranını neredeyse yüzde sıfıra indirmişti. Bununla birlikte; artan petrol ve gaz fiyatları, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş da daha da büyümesi beklenen enflasyonu ateşledi; ve sonuçlar şimdiden dünya ekonomisini etkilemeye başladı.

Piyasalarda faiz oranlarının %0,25’ten %0,25-0,50 aralığına yükseleceği söylentileri dolaşıyor. Ayrıca; FED yetkilileri, yıl sonuna kadar faiz oranını %2’ye kadar arttırmayı planlıyor. Faiz oranlarını yükseltmek, merkez bankasının borçlanma maliyetini arttırdığı anlamına gelir. Bu da harcama için ekstra bir engel haline gelir ve buna bağlı olarak enflasyonu düşürür.

FED kararının kripto dünyasını nasıl etkileyeceği ve genellikle son derece riskli kabul edilen dijital varlıkları nasıl etkileneceği ise merak konusu.

Uzmanlar Ne Diyor?

Eaglebrook Advisors araştırma direktörü Joseph Orsini, CNBC ile yaptığı bir röportajda kripto piyasalarının FED’in kararına olumlu tepki verdiğini, belirsizlik seviyelerinin düştüğünü ve fiyatların toparlandığını söyledi. Orsini şunları da sözlerine ekledi:

Piyasalar, aylardır FED’i ve normalleşme sürecini dört gözle bekliyordu. Gördüğümüz şey, olumlu bir risk-ödül durumudur.

Analistlere göre; Bitcoin ve diğer dijital varlıklar, hızlanan bir piyasa ortamına ayak uydurabilme yeteneğine sahip. Orsini, sözlerine ek olarak Bitcoin’in 2015 ve 2016 faiz oranı artışlarında hala yüzde 2000 oranında büyümeyi başardığını hatırlattı.

 

Bununla birlikte; Orsini, Bitcoin’in fiyat artışını faiz oranı artışından daha fazla etkileyebilecek durumun genel ekonomik yavaşlama olduğunu söylüyor. Enflasyon, gaz ve ürün fiyatları hala yüksek ve riskli varlıkların içerisinde bulunduğu durum göz önüne alındığında “Bitcoin için marjinal bir rüzgar” ortaya çıkabilir.

Bu arada popüler kripto yatırımcısı, girişimci ve influencer Anthony Pompliano, FED’in faiz oranlarını 0,25 puan artırma kararını resmi Twitter hesabı üzerinden eleştirdi. Pompliano’ya göre; FED’in enflasyonla mücadele edebilmesi için teklif edilenden en az iki kat daha yüksek faiz oranları gerekiyordu. Mevcut kararın, enflasyonu ele alma yolunda geriletici bir adım olduğunu belirtti.

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan ise yükselen faiz oranlarının kripto piyasasını tatsızlaştırdığını söyledi. Ona göre; FED’in bu kararı ve devam eden enflasyon, yatırımcıları oldukça volatil olan dijital para birimlerinden daha az riskli yatırım varlıkları aramaya yöneltebilir.

Matt Hougan, buna rağmen, Bitcoin fiyatını destekleyen uzun vadeli eğilimleri ve temelleri “inanılmaz derecede sağlam” olarak görüyor. Hougan şunları söyledi:

Ekosistemde çalışan insan sayısı, düzenleyici eğilimler, gelen yeni yatırımcı türleri, uygulamalar, enflasyonla ilgili endişeler, daha yüksek fiyatı desteklemek için önemli ölçüde Bitcoin’in temel itici gücünü oluşturuyor.

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Terraform Labs, UST Rezerv Dengesizliğine Müdahale Ediyor

Mina Protocol (MINA) 92 Milyon Dolar Fon Topladı