in ,

FED Yılın Son Faiz Kararını Açıklayacak, Karar Ne Yönde Olacak?

Kasım Ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklarda fiyat artışları yaşandı. TÜFE, Ekim ayındaki %7,7 seviyesinden %7,1’e düştü. Böylece lider kripto para birimi Bitcoin, Aralık ayının en yüksek seviyesine ulaştı. 

Dün gün içerisinde 17.930 dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin, günü 1.772 dolar seviyesinden kapattı. Enflasyon oranlarının düşmesi ile olumlu fiyatlanan kripto varlıklar, FED’in faiz kararı öncesi yatırımcıların yüzünü güldürdü. Peki bugün 21.00’de (TSİ) açıklanması beklenen FED faiz kararı ne yönde olacak, piyasalara etkisi ne olur birlikte inceleyelim.

Geçtiğimiz aylarda üst üste dört kez 75 baz puanlık faiz artışına giden FED’in, yılın son toplantısında faiz artış hızını yavaşlatması bekleniyor. Jerome Powell, geçtiğimiz haftalarda Brookings Enstitüsünün bir etkinliğinde yaptığı konuşmada faiz kararı ile ilgili şu sözleri kullanmıştı:

“Enflasyonu düşürmeye yetecek bir seviyeye yaklaşırken faiz artış hızımızı yavaşlatmalıyız.”

Bu açıklamalardan sonra uzmanların beklentisi 50 baz puanlık bir artış olacağı yönünde.

Birçok piyasa uzmanı, FED’in beklentiler dahilinde 50 baz puanlık bir artış yapması durumunda olumsuz hareketlerin görülmeyeceği kanısında. Fakat faiz kararı beklenilenin üzerinde gelir ise kripto paralarda olumsuz senaryolar görebiliriz. Uzmanların geneli 50 baz puanlık bir artış bekliyor olsa da 75 baz puanlık bir artış söz konusu olabilir. 

Kritik veri öncesi dün New York FED tarafından yayımlanan anket sonuçları, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisinin %5,2’ye gerilediğini ortaya koydu. 

FED faiz kararı dışında haftanın ilerleyen günlerinde takip edilecek veriler ise Avrupa bölgesinde yer alıyor. 15 Aralık Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artışı için beklentiler ise 50 baz puan yönünde. 16 Aralık Cuma günü ise Euro Bölgesi Yıllık Enflasyon Oranı verileri sunulacak. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Slide

Slide Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Zecrey Legend Testnet Yayınlandı! Nasıl Katılınır?