içinde ,

FED Yetkililerinden Bu Hafta Hangi Mesajlar Geldi?

Hafta içerisinde FED yetkililerinden çeşitli açıklamalar geldi. Yarın açıklanacak Eylül ayı ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yetkililerin neler söylediğini sizler için derledik. 

Richmond FED Başkanı Barkin, küresel tedarik zincirinde yaşanan değişikliklerin ve bozulan ticari ilişkilerin gelecekte enflasyonu daha oynak hale getirebileceğini belirtti. Barkin’e göre pandemi ile başlayan süreçte gözlemlenen tedarik kaynaklarındaki fiyat artışının kalıcı olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Sözlerinde devam eden Barkin, “Enflasyonu istikrara kavuşturmak için para politikasını daha fazla sıkılaştırmamız gereken dönemler olabilir. Enflasyonu düşürmeye yardımcı olan güçler, pandeminin ardından zayıflama gösterdi. Bu nedenle yüksek faiz oranları ve daha hızlı sıkılaştırma döngüleri olağan hale gelebilir.” yorumunda bulundu.

New York FED Başkanı Williams ise gösterge faiz oranının gelecek yılın sonuna kadar %4,6’ya kadar yükseleceğini gösteren tahminleri işaret ederek “gidecek daha önemli bir yolumuz var” dedi. Sözlerine devam eden Williams, “Enflasyonu tersine çevirmek amacıyla önlem aldığımızdan emin olmalıyız. Bu eylemleri gerçekleştirme hızımız ve nihayetinde faiz oranlarını ne kadar yükseltmemiz gerektiği, veriler ve ekonomik durum tarafından yönlendirilecek.” açıklamasında bulundu.

New York FED Başkanı Williams, yavaşlayan büyümenin bir sonucu olarak işsizlik oranının şu anki %3.7 seviyesinden, 2023’ün sonunda yaklaşık yüzde 4.5’e yükseleceğini tahmin ediyor.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Jefferson ise “Fiyat istikrarını sağlanmak zaman alabilir ve muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemi gerektirecek. Enflasyonu tekrar yüzde 2’ye indirme konusunda kararlıyız. İşgücü piyasasındaki sıkı koşulların gevşediğini düşünmek için nedenler mevcut.” dedi.

San Francisco FED Başkanı Daly, 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ve çok az gevşeme belirtisi gösteren enflasyonu düşürmek için faiz oranının yükselmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Sözlerine devam eden San Francisco FED Başkanı, “Yolumuz değişmedi. Fiyat istikrarını sağlama konusunda kararlıyız. Faizleri daha uzun süre yüksek tutmak, enflasyonu hedefe geri döndürmenin anahtarıdır. Enflasyonu aşağı çekecek kadar sıkı olduğuna inandığımız bir seviyeye yükseldiğimizde gerçekten yüzde 2’ye yaklaştığını görene kadar bekleyeceğiz.” yorumunda bulundu.

Daly, enflasyonun gelecek yılın sonuna kadar yüzde 3’e çekileceğini ve yüzde 2’ye düşürmenin bir yıl daha süreceğini belirtti. Daly, işsizlik oranını da yüzde 4.5 civarında olmasını bekliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Avalanche (AVAX) ve Oasis Network (ROSE) Teknik Analizleri | 06.10.2022

stETH

stETH Sabitine Yaklaşırken Bitcoin (BTC) Yükseliş Hazırlığında!