in ,

FED ve SEC, Kripto Piyasası Hakkında Neler Söyledi?

Kripto paralar yakın zamanda yaşanan Silvergate tasfiyesi ve makroekonomik sorunlardan dolayı yeniden düşüşe geçti. 

Kripto varlıkların düşüşünden sadece Silvergate sorumlu değil. KuCoin’e açılan dava, Voyager’ın alımına yapılan itiraz ve en başta makroekonomik sorunlar da düşüşte etkili oldular. Peki, son günlerde FED Başkanı Jerome Powell neler söyledi, SEC ne hamle yaptı birlikte inceleyelim. 

FED Başkanı Jerome Powell’ın, bu hafta ABD Kongresi önünde verdiği şahin ifadelerin, piyasanın 22 Mart’ta gerçekleşecek bir sonraki FOMC toplantısı için %0,50’lik bir faiz artışının önünü açtığını söyleyebiliriz. 

Daha önce, Mart ayında son kez %0,25’lik bir faiz artışı yapılacağını daha sonra bekleme aşamasına geçileceğini söyleyen Powell, yaptığı son açıklamalar ile enflasyon sorununun tam anlamıyla çözülmediğini ve sıkı para politikalarının bir süre daha devam edeceği mesajını verdi. 

Enflasyonun düştüğüne dair çok az işaret var diyen Powell, faiz artışlarının hızı konusunda henüz bir karar vermediklerini dile getirdi. Stablecoin’ler hakkında da konuşan Powell, şu ifadelere yer verdi. 

“Desteklenmeyen kripto para birimlerinin yararlılığını hiç anlamadım. Arkasında destek olmayan kripto varlıklar değersizdir. Stablecoin’lerde ise düzenleme olmadığı için ihraççı firmaların hangi destek varlıklarına sahip olduklarını bilmiyoruz.”

Bunun yanı sıra arka planda, SEC’nin ve genel olarak hükümetlerin kripto para birimi endüstrisinin çeşitli bölümleri üzerindeki baskısı da artıyor. Bu durum da düzenleyicilerin dijital varlıklara olan düşmanlığı artık şüpheye yer bırakmadığı için Bitcoin üzerinde bir sınır oluşturuyor. 

SEC, yakın zamanda Paxos, Robinhood, Kraken gibi platformlar üzerinde de baskı oluşturarak süreci dava aşamasına taşıdı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Stablecoin'ler

Stablecoin’de Pegging (Sabitleme) Nedir?

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri