içinde ,

FED Toplantısında Alınacak Kararlar Kripto Para Piyasasına Nasıl Yansır?

Volatilite, FED inatla yüksek enflasyonla mücadele konusundaki agresif politikasının dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sokacağı endişesiyle finansal piyasaları etkilemeye devam etti.

Hafta sonu boyunca ve 13 Haziran Pazartesi sabahına kadar, tüm kripto para piyasasından 200 milyar dolardan fazla silindi. CoinMarketCap verilerine göre, kripto para piyasa değeri Şubat 2021’den bu yana ilk kez 13 Haziran Pazartesi günü 1 trilyon doların altına düştü.

Makro faktörler, yaygın enflasyonun devam etmesi ve ABD Merkez Bankası’nın yükselen fiyatları kontrol etmek için bu hafta faiz oranlarını artırması bekleniyorken, kripto piyasalarındaki düşüşe katkıda bulunuyor.

Geçen hafta ABD endeksleri, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte yoğun bir şekilde satıldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, hisse senetleri ve diğer risk varlıkları ile korelasyon gösterme eğilimindeydi. Bu endeksler düştüğünde kripto da düşer.

FED

Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar verdiği bir demeçte şunları söyledi:

“FED’in faiz artırımları ve enflasyon yönetimi göz önüne alındığında, Kasım 2021’den bu yana, duyarlılık büyük ölçüde değişti. FED’in nihayet enflasyonu yönetmek için talep tarafını ele alması gerekebileceği düşünüldüğünde, potansiyel olarak bir resesyona bakıyoruz. Bütün bunlar, piyasanın tamamen dibe vurmadığına işaret ediyor ve FED bir nefes alamazsa, muhtemelen yükselişin geri dönüşünü görmeyeceğiz.”

Ayyar, önceki ayı piyasalarında Bitcoin’in son rekor seviyesinden yaklaşık %80 düştüğünü kaydetti. Şu anda, BTC Kasım ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %63 düştü.

Ayyar, “Önümüzdeki bir veya iki ayda çok daha düşük Bitcoin fiyatları görebiliriz.” dedi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

TrustFi Haftalık Raporu: 6 – 12 Haziran

Altın, Gümüş

Altın/Gümüş Oranı Nedir? Altın’ın Nereden Satın Alınabileceğini Nasıl Anlarız?