FED Toplantısı Sonrası Piyasalardaki Genel Görünüm

FED

Federal Rezerv (FED), beklentiler dahilinde olan politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Genel olarak, dünkü FED toplantısı oldukça tarafsızdı. FED, hedeflere yönelik bir miktar ilerleme olduğunu kabul ederken, Başkan Jerome Powell henüz önemli ilerleme kaydedilmediğini açıkça belirtti.

Tarafsız bir FED, Temmuz’un en düşük seviyesinde olan doları desteklemek için çok az şey yaparken, reel getiriler düşük seviyelerinde seyrediyor. Buna karşılık uzmanlar, altının ons fiyatında 1.826 dolar olan güncel fiyatın 1.900 dolarlık seviyelere geri dönmesini bekliyor ve bu konuda iyimser düşünüyorlar.

ons altın

Aşağı yönde, destek 1.790 dolar seviyelerinde duruyorken, değerli metalin yükseliş yapacağı düşüncesi hakim. Bununla birlikte uzmanları şaşırtan şey, altın için iki değişkenin giderek artan bir eğilim göstermesine rağmen, değerli metalin oldukça cansız fiyat gelişimi göstermiş olması oldu. Gelecek aylarda enflasyon yüksek kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu da FED’in hedeflerinin üzerinde bir enflasyon olması demektir. Böyle bir durumda FED, enflasyon riskini göz önünde bulundurarak piyasadaki desteğini yavaş yavaş azaltmaya başlayacaktır.

ons altın, FED

Bu arada, Bitcoin fiyatında 30.000 dolar seviyelerinin kırılmasından bu yana güçten kuvvete gitti ve ardından 40.000 dolarlık seviyeyi test etti. Ons altın fiyatındaki son fiyat gelişmeleri ışığında, lider kriptopara birimi Bitcoin’in parlaklığının bir kısmını altından almış olabilir. Daha önceki ortalamanın üzerinde enflasyon dönemlerinden farklı olarak, altın şimdi portföy yöneticilerinin dikkatini çekmek için daha fazla rekabetle karşı karşıya kaldı.

Bitcoin, Altın, FED

Dünya’daki ve reel ekonomideki dengelerde bu rekabete nasıl tepki verecek hep beraber göreceğiz. 22 Eylül’deki FED toplantısı artık kritik bir nokta olacaktır. Çünkü artık tahvil azaltımı konuşmaları FED toplantılarında sık bir şekilde dile getirilmeye başlandı. Gelecek süreçte hem enflasyon hem de istihdam verileri bu konuda sinyal vermeye başlayacaktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Goldman Sachs

Goldman Sachs DeFi ETF’lerine Hazırlık Yapıyor

Huobi

Huobi Çin Şubesini Tasfiye Etti