in , , , ,

G7 Zirvesi Sonrası ve FED Toplantısı Öncesi Piyasalardaki Genel Görünüm

Tüccarların aklında Çarşamba günkü FED kararı olduğu için bugün piyasalar nispeten sakin. ABD altyapı görüşmeleri tıkanmış görünüyor. Tesla CEO’su Elon Musk Bitcoin fiyatındaki artışı tetikledi, İngiltere ise yeniden açılmayı geri plana çekmeye hazırlanıyor. Petrol yükselişini sürdürüyor, altın ise kayıplarını konsolide ediyor.

ABD doları, Cuma günü kaydedilen kazançlarını artırarak yükseldi. Michigan Üniversitesi’nin Tüketici Duyarlılığı Endeksi Haziran ayında beklentileri aştı ve enflasyon bileşeni düştü. Bu, daha önce yayınlanan ve tahmin edilenden daha güçlü Tüketici Fiyat Endeksi rakamlarıyla biraz çelişiyor.

FED

Bugün yoğunluk nispeten hafif olsa da, Çarşamba günkü Federal Rezerv kararına doğru gerginlik artıyor. Analistler, bankanın tahvil alım planını daraltmak için ilk ipucunu vermesini istemek ile bu noktada politikada herhangi bir değişiklik olmaması arasında bölünmüş görünüyor.

FED Piyasayı Elinde Tutuyor, Bu Daha Ne Kadar Sürecek?

Başkan Joe Biden’ın altyapı harcamalarını onaylama çabalarının kendi partisinden itirazlarla karşılaştığı bildiriliyor. Bu, geçen hafta tartışılan iki taraflı bir tekliften doğan umudu azaltıyor. Biden, Avrupa’yı gezmeye devam ediyor ve ABD 10 yıllık Hazine getirileri %1.50’nin altında seyrediyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ekonomiyi tamamen yeniden açma planlarında dört haftalık bir gecikme olduğunu duyurması ve “Özgürlük Günü”nü 21 Haziran’dan 19 Temmuz’a taşıması bekleniyor. COVID-19’un Delta varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. İngiltere ile AB arasındaki görüş ayrılığı G-7 toplantısında belirgindi.

Grubun liderleri, Xinjiang’daki insan hakları ve COVID-19’un kökenleri konusunda Çin ile karşı karşıya geldi. Piyasalar bu gelişmeyi görmezden geliyor gibi görünüyor. Tesla’nın kurucusu Elon Musk, gücünü Bitcoin‘in fiyatı etrafında esnetiyor ve bu sefer yenilenebilir kaynaklardan daha fazla madencilik gelirse BTC’ye yatırım yapma sözü veriyor. Bitcoin 39.000 doların üzerine çıktı, Ethereum 2.500 dolar civarında el değiştirdi. WTI Ham Petrol, daha güçlü talep umuduyla 71 dolar civarında işlem görüyor. Altın, dolar ile sıkı bir ters korelasyon içinde işlem görmeye devam ederek 1.864 dolar civarında el değiştiriyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin’in Tarihçesi 3: Bitcoin’in Teknik Tarihi

Kripto Varlıklarınızı Nasıl Düzgün Bir Şekilde Güvende Tutabilirsiniz?