in , , , ,

FED Tahvil Almayı Durdurduğunda Bitcoin Kazanacak mı?

Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (FED) almış olduğu para politikalarından nasıl etkilenecek?

FED kararları Bitcoin’i nasıl etkiler? ABD Merkez Bankası’nın kontrolü dışında gerçekleşen şeyler var. Merkez Bankası, ABD dolarının uzun vadeli değerini korumak ve maksimum istihdamı sağlamak için çift kongre yetkisine sahip; ancak bu hedefleri sürdürürken bir yandan da bir dizi belirsizlikle uğraşıyor.

Dün, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, para biriminin, koronavirüs pandemisinin en kötü durumunda ekonomiyi desteklemek ve canlandırmak için kullandığı kilit kaldıraçlardan biri olan tarihi varlık satın alma programını küçültmeye başlayacağını duyurdu.

FED, Kasım ayından 2022’nin ortalarına kadar 120 milyar dolarlık program tükenene kadar her ay 10 milyar dolar daha az Hazine tahvili ve 5 milyar dolar daha az ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın alacak.

FED, hafifletici sebeplere bağlı olarak bu “tahvil alım azaltımı”nı duraklatmak veya hızlandırmak için kendine küçük bir hareket alanı bıraktı. Aynı zamanda tahvil satın alımı yaparken faiz oranlarını yükseltmeyi de düşünmeyecek ve daha fazla esneklik sağlayacak.

Bu harcamaların ne kadar deneysel bir yaklaşım olduğu göz ardı edilemez, özellikle de yavaşlamaya başladığında. “Parasal genişleme” adlı tahvil alım programı, FED’in bilançosunu iki katından fazla artırdı (şu anda 8,6 trilyon doların üzerinde bir değere sahip). İşgücü piyasası, varlık fiyatları ve cebinizdeki dolar üzerinde geniş etkileri oldu.

Enflasyon son 30 yılda hiç olmadığı kadar yükseldi ve tüketici fiyatları toplamda %4,4 artarak FED’in uzun süredir hedefi olan %2’yi ikiye katladı. Çelişen sinyaller, hem çok sıkı hem de çok gevşek işgücü piyasasına işaret ediyor. İşten ayrılma oranı, açık pozisyon sayısı ve maaş ve sosyal desteklerin tümü anormal bir şekilde yüksek. Yine de Şubat 2020’ye göre 5 milyon daha az çalışan var.

Powell, “Yüksek enflasyona sahibiz ve bunu istihdam piyasasında olup bitenlerle dengelemek zorundayız” dedi. “Bu karmaşık bir durum.”

Piyasa gözlemcilerinin FED’in açıklamalarına ne kadar bağlı kaldığı düşünüldüğünde, Powell tutarlı mesajları için övgüyü hak ediyor. Bu küçülme, kolay paranın sonunu işaret etse de dün piyasalar ürkmüş değildi: S&P 500, Dow Jones Industrial Average, Nasdaq 100 ve Russell 2000, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kapattı.

Powell, ekonominin “hızlı gitmesine” tutarlı bir şekilde izin verdi ve piyasalara politika değişiklikleri konusunda önceden uyarıda bulunma konusunda başarılı oldu. FED’deki meslektaşları, gösterge faiz oranını sıfır ila %0.25 arasında tutma konusunda oybirliğiyle karar verdiler. Bakış açısını sadece endişe verici durumlarda değiştiren Powell, yüksek enflasyonun “geçici” olduğunu veya koronavirüs ile ilgili belirli bir darboğaz meselesi olduğunu söylemek yerine, hafifletici faktörlerin gümrük kısıtlamalarının sonsuza kadar sürmeyeceğini söyledi.

Aslında tedarik zinciri tıkanıklıkları, süper iletken kıtlığı ve Amerikalı tüketicilerden gelen güçlü satın alma talebi karşısında Powell’ın söylecek çok fazla bir şeyi yoktu. COVID-19 vaka yükü, karantinalar ve piyasa psikolojisi de aynı durumda.

Dolayısıyla, tahvil alımında azalmaya gidilmesi ya da ne zaman veya ne kadar faiz artırılacağı söz konusu olduğunda, sadece bir insanı izlediğimizi hatırlamak önemlidir. Politikalarına katılmayabilirsiniz ve çoğu kişi de katılmaz, ancak herhangi bir kişiye böylesine büyük bir yetki verildiğinde durum böyle olur.

Madalyonun İki Yüzü

Alternatif bir para tabanı katmanı olan Bitcoin, bu heyecanlı oyunun dışında kalıyor. 2008 krizinden sonra doğan bu büyük deney, pandemide aşırı büyüme yaşadı. Bitcoin için çoğu politika kararı çoktan verilmiş ve değiştirilemeyecek şekilde kodlanmıştı. Dolar öylesine değiştirilebilir bir yapıyken onun olduğu yerde var olmak zor, özellikle dolar sevilen bir değerken.

Bununla birlikte Bitcoin, global ekonomiye tam olarak entegre oldu ve fiyatı FED kararlarından da etkileniyor. Bitcoin, son birkaç aydır Parasal Genişlemenin (QE) enflasyondan korunma olduğu inancından yararlandı.

Bununla birlikte, FED’in yükselen enflasyonu nasıl yöneteceği belirsiz bir durumda. Şimdilik Powell, yüksek fiyatların getireceği risklere karşı tam istihdamı seçtiğinin sinyallerini veriyor.

Powell, “İşgücü piyasasının daha da iyileştiğini görmek istediğimizden faiz oranlarını yükseltmek için iyi bir zaman olduğunu düşünmüyoruz” dedi. “Şu anda sahip olduğumuz enflasyon seviyesi, fiyat istikrarı ile hiç uyumlu değil.”

FED, ekonomiyi rahatlatmak için faiz oranlarını yükseltmeye başladığında bu, Bitcoin fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Öte yandan, FED’in zaten enflasyonun çok ileri gitmesine izin verdiğine ve onu sınırlamak için kısıtlı araçlara sahip olduğuna dair bir inanç var. Kısa vadede, eğer Powell sözüne sadık kalacak ve faizleri yükseltmeden tahvil alımını bitirecekse, kurumun en azından 2022’nin ikinci çeyreğine kadar enflasyonu aşağı çekecek bir aracı bulunmayacak. Hiperenflasyon ortamı, hatta sadece bunun var olacağı korkusu, parayı Bitcoin’e yönlendirebilir. Geçici enflasyonun varlığını ve nasıl şekilleneceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Geçicilik

Powell’ın FED yönetim kurulu başkanlığı görevinin Şubat 2022’de sona ereceğini ve Biden yönetiminin, onun FED’de görevinin başında kalıp kalmayacağına dair net bir sinyal vermediğini de belirtmekte fayda var. FED yetkilileri, varlık alımlarını aşamalı olarak durdurmaya başlamak için adım adım ilerlerken, birçoğunun enflasyonun nasıl yönetileceği (ve hatta ölçüleceği) konusunda çelişkili görüşleri var.

Peki, Powell’ın görevi devam edecek mi? ABD’nin tahvil satın almadığı bir dünyada Bitcoin başarılı olacak mı?

Kaynak: https://www.fxstreet.com/cryptocurrencies/news/will-bitcoin-win-when-the-fed-stops-buying-bonds-202111050856

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Dogecoin, DOGE

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Floki Inu (FLOKI) Teknik Analizi | 7 Kasım 2021

PlayPad

Metaverse Launchpad’i PlayPad Nedir?