içinde ,

FED, Piyasalar Tarafından Yanlış mı Yorumlandı?

FED, piyasa beklentilerine paralel olarak 75 bps’lik artışa gitti, böylelikle politika faizi 225-250 bps bandına yükselmiş oldu. Önceki yazımda da belirttiğim üzere bu durum, ABD ekonomisi için pandemi dönemi destekleyici politikaların fiili olarak sona erdiği anlamına geliyor.

Nötr faiz oranı kavramına değinmekte fayda var. Bu kavram, para politikasının duruşunu tanımlamak için kullanılır. Nötr faiz oranı genellikle tam istihdam, potansiyel olarak büyüyen bir ekonomi ve hedeflenen enflasyon ile tutarlı oran veya oran aralığı olarak tanımlanır. Politika faizi, nötr seviyenin altında ise para politikası destekleyici olarak kabul edilir. Buna karşılık politika faizi, nötr seviyenin üzerinde ise kısıtlayıcıdır. FED’in nötr faiz oranı hangi seviyede bulunuyor?

ABD’de, nötr faiz oranı %2,5 civarında seyrediyor. Yazının başında da belirttiğim üzere FED, son faiz artışıyla birlikte politika faizini 225-250 bps bandına yükseltti. Atılan son adımla birlikte politika faizi ile nötr faiz oranı eşitlendi. Powell’ın “ABD’nin şu anda durgunlukta olduğunu düşünmüyorum. FED, durgunluk yaratmayı amaçlamıyor.” yorumu bu konsept üzerine dayandırılıyor olabilir.

Özetle; FED’in 250 bps üzerinde atacağı her adım, ekonomiyi yavaşlatacak etkiye sahip olacak.

Diğer taraftan FED Başkanı Powell basın toplantısında, kurumunun kararlı duruşunu pekiştirmek adına “Enflasyonu yüzde 2’lik hedefe getirebilmek için gerekli önlemleri almaya hazırız. Gerekirse daha büyük adım atmaktan kaçınmayız. FED gerekli görseydi, faizi 75 bps’ten fazla artırırdı. Ek faiz artışları gelebilir. Her toplantıda verilere bakarak karar vereceğiz. 2023 için faiz artışları öngörülüyor, Eylül’de tahminler güncellenecek.” yorumunda bulundu.

Şimdi akıllara iki soru geliyor. Birincisi FED neden 100 bps’lik artış yapmadı? Hatırlanacağı üzere FED, Haziran toplantısı öncesinde “75 bps puanlık faiz artırımı masada yok” demişti. Ancak yüksek gelen enflasyon verisinin ardından sürpriz yaparak 75 bps’lik artırıma gitmişti. Sürpriz karar, hem FED’in sözlü yönlendirme kabiliyetini zayıflattı hem de piyasalarda “FED panikliyor mu?” algısını yarattı. İşte bu algıları kırmak adına, 100 bps yerine 75 bps’lik faiz artışı yapıldığı kanaatindeyim.

Bitcoin, UST

İkinci soru ise şu; FED Eylül ayında 75 bps ve üstü bir faiz artışı yapar mı? Powell’ın yukarıdaki yorumları bu konuda açık kapı bırakmış gözüküyor. Ancak piyasalar bu durumu hasır altı etmiş durumda. Hatta Temmuz’da 100 bps yerine 75 bps’lik bir artırıma gidildiği için piyasalar, ilk aşamada iyimser bir havaya büründü. Verilere göre, piyasa katılımcılarının Eylül toplantısında FED’den 75 bps beklentisi %30 seviyesinde bulunuyor. Başka bir ifadeyle 50 bps bekleyenler ezici çoğunlukta.

Ancak ilerleyen dönemde iyimser havanın törpüleneceğini düşünüyorum. Birincisi henüz hala nötr faiz alanındayız. Yani politika faizi enflasyonu yavaşlatacak kadar yüksek değil. FED’in hedefi enflasyonu gerçekten yüzde 2’ye çekmek ise, ilerleyen günlerde 75 bps’lik yeni bir faiz artışı değerlendirilmeye alınacaktır.

İkincisi ise her ne kadar Haziran’da çekirdek enflasyon gevşeme eğiliminde olsa da enerji krizi (Rusya – Ukrayna savaşı) sonlanmış değil. Çekirdek enflasyonun, gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış enflasyon verisi olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca Çin’de karantinalar yeniden başladı bu da tedarik zincirine yönelik endişeleri artırmakta.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

AVAX Nasıl Stake Edilir?

Kripto para, Bitcoin

Bitcoin (BTC), Ağustos Sonunda 30.000 Dolara Ulaşabilir mi?