in ,

FED Para Basımını Azaltma Kararı Aldı

ABD Federal Rezervi (FED), birçok yatırımcıya enflasyona karşı bir önlem olarak Bitcoin satın alma konusunda ilham veren koronavirüs sonrası para basma programını sona erdirmek için ilk adımı atarak ayda 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltma planlarını açıkladı.

FED Çarşamba günü yaptığı açıklamada; bu aydan itibaren varlık alımlarının hızını ayda 15 milyar dolar azaltacağını söyledi. ABD Hazinelerinin alımları ayda 80 milyar dolardan 70 milyar dolara düşerken, devlet destekli ipotek menkul kıymetlerinin alımları ayda 40 milyar dolardan 35 milyar dolara düşecek.

Plana göre FED, program gelecek yılın ortasında sona erene kadar alımlarını her ay 15 milyar dolar azaltmaya devam edecek.

FED

FED’in para politikası komitesi olarak da bilinen FED’in para politikası komitesi, “Komite, net varlık alımlarının hızındaki benzer indirimlerin her ay muhtemelen uygun olacağına karar veriyor; ancak ekonomik görünümündeki değişiklikler tarafından garanti edilirse alımların hızını ayarlamaya hazır” dedi. Açıklamada Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) belirtildi.

Varlık alımları – “niceliksel genişleme” veya QE olarak bilinen yeni yaratılan parayla finanse edilen bir teşvik biçimi – Mart 2020’den bu yana FED’in bilançosunun iki katından fazlasına, geçen hafta itibariyle yaklaşık 8.6 trilyon dolara yardımcı oldu.

Kararın Bitcoin Fiyatına Etkisi

ABD merkez bankası, faiz oranlarını %0’a yakın bir seviyede değiştirmeden bıraktı. Ancak; geleneksel piyasalarda giderek artan sayıda analist, ABD tüketici fiyatlarının otuz yıldır sürekli olarak görülmeyen bir hızla yükseldiği bir zamanda, FED’in enflasyonu düşürmek için gösterge oranını yükseltmeye başlaması gerekebileceğini tahmin ediyor.

Bu nedenle, FED seyrini korur ve enflasyon konusunda şahin davranırsa, Bitcoin doların değer kaybetmesine karşı bir önlem olarak giderek daha az çekici görünebilir ve Bitcoin’in fiyatı, borsa tahminlerine benzer şekilde aşağı yönlü baskı altına girebilir.

FED

Bitcoin’in fiyatı, açıklamadan sonra kısaca düştü; ancak basın saatine göre esasen 62.300 dolar civarında değişmedi. FED’in kararı, toplantıdan önce yetkililer tarafından tamamen telgraf edilmişti ve bu nedenle piyasa tarafından tahmin edilmiş olabilir.

Kriptopara hedge fonu BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale, bir yandan, sıkı para politikası, çoğu kişinin onu enflasyondan korunmak için kullandığı ve daha az QE, teorik olarak daha az enflasyon anlamına geldiği için, Bitcoin talebinin “daha az hızlı büyümesine yol açabilir” dedi. “Öte yandan, tarihteki en büyük QE’nin etkileri, FED’in ölçek küçültmeye çalışmasına bakılmaksızın tarihteki en büyük enflasyona yol açabilir. Bu olursa Bitcoin için talebin ve fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesini bekliyoruz.”

DiPasquale, BitBull’un 2021’in sonuna kadar Bitcoin için 80,000 dolarlık bir fiyat hedefi olduğunu söyledi.

‘Geçici Olması Bekleniyor’

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayında yaptığı bir toplantıda, “uygun görünen, gelecek yılın ortalarında bir ara” çabalarını tamamlama planına dayalı olarak varlık alımlarının azaltılmasına başlamak için “geniş bir destek” olduğunun sinyalini vermişti.

Efsanevi Hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones II ve risk sermayedarı Peter Thiel dahil olmak üzere büyüyen bir yüksek profilli yatırımcı grubu, Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma olarak etkili olabileceğine yatırım yapan birçok kripto trader’ına katıldı. Bu, esasen 12 yıllık blok zincirinin temel programlamasına sabit kodlanmış olarak yeni Bitcoin arzındaki sınırlardan kaynaklanmaktadır.

JPMorgan analistleri geçtiğimiz günlerde daha fazla yatırımcının kriptopara birimini enflasyondan korunma olarak gördüğünü yazdı.

Ancak Bitcoin ayrıca, FED para politikasını sıkılaştırdığında aşağı yönlü baskı altına girebilen ABD hisse senetleriyle de yüksek oranda ilişkilidir. Çünkü daha yüksek borçlanma maliyetleri genellikle şirketler için daha yüksek finansman maliyetlerine dönüşür ve potansiyel olarak üç aylık karlar üzerinde bir sürüklenme haline gelir.

Çarşamba günkü açıklamasında FOMC, enflasyonun “yükseldiğini” kaydetti; ancak tüketici fiyat artışlarının arkasındaki faktörlerin “geçici olmasının beklendiğini” söyledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

MES tarafından yazıldı.

NFT metaverse

KuCoin ve Bloktopia İşbirliği: Meta Office

Ninneko

Ninneko (NINO) Nedir?