içinde ,

FED Mayıs’ta Bilançoyu Daraltıyor

FED, 15 -16 Mart’taki toplantısının tutanaklarını yayınladı. FED yetkilileri yakında başlayacak olan 9 trilyon dolarlık bilanço daraltma sürecini detaylandırdı. 

Tutanaklarda, “Katılımcılar, menkul kıymet stokunun zaman içinde öngörülebilir bir şekilde azaltılması gerektiğini bir kez daha teyit etti” denildi. FED yetkilileri, sürecin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda henüz resmi bir oylama yapmasa da bilanço küçültmesi önümüzdeki ay başlayabilir.

FED, koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisini azaltmak için 2020 baharında büyük bir tahvil alım programı başlatmıştı. İki yıl boyunca FED, çoğunlukla devlet tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlere odaklanan 4 trilyon doların üzerinde varlık satın aldı. FED şu anda yaklaşık 8,5 trilyon dolarlık varlığa sahip.

FED’in artan enflasyona karşı daha sıkı bir duruşa geçmesiyle alımlar geçen ay durdu. 1980’lerin başından bu yana görülmeyen yıllık fiyat artışları, FED yetkililerini olağanüstü gevşek para politikalarını sonlandırma konusunda hızlı aksiyon almaya itti. 

FED’in bu hamlesi, yalnızca faiz oranlarını yükseltmekle kalmayıp, bilanço küçültmeyi de içeriyor. Tutanaklarda, devlet tahvilleri için yaklaşık 60 milyar dolarlık ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 35 milyar dolarlık aylık üst limitler olmak üzere toplamda 95 milyar dolarlık aylık bilanço daraltmanın uygun olacağı ifade edildi.

FED, üst limitlerin üç aylık bir süre içinde aşamalı olarak veya piyasa koşulları izin verdiği takdirde daha uzun bir süre uygulanacağını söyledi. Bu durum, FED’in bilançoyu küçültmek için yaptığı son girişimden daha hızlı bir adım olacak gibi gözüküyor. Hatırlanacağı üzere FED 2017-2019 döneminde devlet tahvilleri için aylık 30 milyar dolarlık ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için aylık 20 milyar dolarlık bir hızda bilançosunu küçültmüştü.

Tutanaklarda, enflasyon baskılarının yüksek veya yoğun olarak devam etmesi durumunda, hedef aralıkta bir veya daha fazla 50 baz puanlık artışın gelecekteki toplantılarda uygun olabileceği belirtildi. FED’in tercih ettiği ölçüye göre enflasyon, %2’lik hedefinin yaklaşık üç katı olarak gerçekleşti. 

Diğer taraftan FED, esnek olabileceğini, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilançonun boyutunu küçültme yaklaşımının herhangi bir ayrıntısını değiştirebileceğini vurguladı.

Salı günü FED üyesi ve yakında başkan yardımcısı olması beklenen Lael Brainard, fiili sürecin Mayıs toplantısında başlayabileceğini belirtirken, 9 trilyon dolarlık bilançonun geçmiş dönemlere göre hızla küçültüleceğini aktarmıştı. Bir sonraki Fed toplantısı 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Yatırımcılar, enflasyon baskısı arttıkça yediden fazla faiz artırımı olasılığını fiyatladı ve FED’in önümüzdeki ay faiz oranlarını yarım puan artırma olasılığını yüksek görüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Polkacity Metaverse Konutları

CEEK VR (CEEK) KuCoin’de Listeleniyor: CEEK VR (CEEK) Nedir?