in

FED: Mart Ayında 25 Baz Puanlık Faiz Artırımı Uygun

FED Başkanı Jerome Powell bu akşam yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası FED’in bu ayki faiz toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımının uygun olacağını ve desteklemeye meyilli olduğunu ancak enflasyonun düşmediği senaryoda daha agresif önlemler alacaklarını belirtti.

Powell, Temsilciler Meclisi oturumunun erken saatlerinde, Ukrayna’nın işgaliyle ilgili bir dizi soruyu yanıtladı, ABD merkez bankasının olası etkileri ile ilgili senaryoları analiz etmeye başladıklarını, ancak verilerde henüz FED politikalarını değiştirmeyi gerektirecek bir şeyin olmadığını söyledi.

Dünyanın gündemindeki Ukrayna’nın işgali nedeniyle ekonomik görünümün “son derece belirsiz” olduğunu ifade eden Powell, FED’in zaten karmaşık bir durumda para politikasını değiştirirken “dikkatli ilerlemek” istediğini ifade etti. FED’in son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonla mücadele etmek için hala faiz oranlarını artırmayı planladığını söyledi.

Powell, “Artık enflasyon, uzun vadeli hedefimiz olan %2’nin oldukça üzerinde ilerliyor. Talep yüksek, darboğazlar ve arz kısıtlamaları, üretimin ne kadar hızlı yanıt verebileceğini sınırlıyor” yorumunda bulundu. Yaşanan arz kesintilerinin “beklenenden daha yüksek ve daha uzun süreli” olduğunu da sözlerine ekledi ve FED’in fiyatları tekrar “hizaya getirmek” için gerekli olan müdahaleleri etme sözünü yineledi.

FED

“Enflasyonun bu yıl zirve yapacağı ve düşmeye başlayacağı yönünde bir beklentimiz var.”

Powell, pandeminin ekonomi üzerindeki etkisinin hafiflediğini, işe alımların arttığını ve enflasyonun ana problem olduğunu söyledi. 15-16 Mart tarihinde gerçekleşecek olan faiz toplantısında faiz artırımlarına başlandıktan sonra, FED’in bu yılın geri kalanında borçlanma maliyetlerini artırmaya devam etmesi bekleniyor.

“Ukrayna’nın işgali, devam eden savaş ortamı, yaptırımlar ve gelecek olayların ABD ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkileri büyük ölçüde belirsizliğini koruyor. Bu ortamda uygun para politikasını uygulamak, ekonominin beklenmedik şekillerde geliştiğini kabul etmeyi gerektiriyor. Gelen verilere ve gelişen olaylara yanıt vermede çevik olmamız gerekecek.”

Faiz artırımlarına ek olarak, FED’in varlıklarını daraltmaya başlamayı da planladığı belirtildi. Ancak buna muhtemelen faiz artırımları başladıktan sonra başlanacak.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 2 Mart 2022

Ukrayna: Bağışa Katkıda Bulunan Kripto Cüzdanlara Airdrop Gönderecek