in ,

FED, Kripto Para Regülasyonu Hakkında Açıklama Yaptı

ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, kripto varlık piyasası ve Bitcoin regülasyonu hakkında açıklamalar yaptı. Hızla büyüyen kripto dünyasının düzenlenmesi gerektiğine değinen Waller, kripto para piyasasında yapılacak düzenlemelerin her kesimden yatırımcının faydasına olacağını belirtti.

Christopher Waller, İsviçre Zürih’teki SNB-CIF Kripto Varlıklar ve Finansal İnovasyon Konferansı’nda yaptığı konuşmasında kripto para ekosisteminin daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Kripto varlık düzenlemesi ile deneyimli kripto yatırımcılarının dışında piyasaya yeni katılan kullanıcıları piyasa dengelerine karşı korumayı hedeflediklerinin altını çizen Waller, bu yatırımcıların kayıplarını en aza indirerek finansal stresin yayılmasını sınırlamayı da amaçladıklarını açıkladı. 

Waller, yeni ve hızlı büyüyen finansal ürünlerin piyasada sürdürebilirliği için halkın güvenine ihtiyacı olduğunu söyleyerek deneyimli finansal aracıların yeni kripto kullanıcılarına riski yönetme konusunda yardımcı olabileceği fikrini önerdi.

FED üyesi, Terra ekosisteminde yaşanan çöküşe işaret ederek deneyimli yatırımcıların bile zaman zaman yaşadığı kayıpların tüm piyasada dengeleri değiştireceğini ve böyle durumların düzenleme taleplerini arttıracağını söyledi.

Piyasalar üzerinde yapılan teknik yenilik ve düzenlemelerin servet biriktirme noktasında etkisinin olduğunu tarihten örnekler vererek açıkladı. Waller, “Ekonomide yeni teknolojinin kullanımı diğer verilerde kayıplar yaşanırken bile yeni servetlerin kazanıldığı anlamına geliyordu” dedi.

Son beş yılda kripto varlıkları, yaklaşık 14 milyar dolar değerinde bir pazardan 3 trilyon dolarlık bir endüstriye yayıldı. Yakın zamanda yapılan bir Fed anketi, Amerika’da yalnızca %12’lik bir kesiminin kriptoya sahip olduğu ve bu kesiminin %99’unun da kripto paraları yatırım amacıyla kullandığını veya elinde bulundurduğunu gösterdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Johnny Depp NFT’leri Yükselişte

Dünya Ekonomik Forum’unda Kripto Hakkında Neler Konuşuldu?