içinde ,

FED, Kripto Bankaları için Yeni Yönergeler Yayınladı!

Federal Rezerv (FED), 16 Ağustos’ta “yeni finansal ürünler sunan veya yeni tüzükler sunan kurumlara”, FED ile doğrudan ödemelere ve erişime izin veren önemli bir finansal statü olan “ana hesaplar” verilebileceği süreci denetlemek için resmi yönergeler yayınladı. Federal olarak kiralanan tüm bankaların bir ana hesabı vardır.

FED’in 49 sayfalık ‘Nihai Yönergesi’, bu yönergeler altında ana hesaplar arayabilecek türden yeni kurumları tartışırken “kripto para birimi” kelimesinden yalnızca bir kez bahseder. Ancak bugünkü duyurunun alt metni, ayrılmaz bir şekilde kripto endüstrisiyle bağlantılı.

Eski Morgan Stanley genel müdürü Caitlin Long tarafından kurulan bir kripto bankası olan Custodia,  FED’in bankanın ana hesap başvurusunu işleme koymasında 19 aylık bir gecikmeye atıfta bulunarak Haziran ayında FED’e dava açtı. FED’in bir ana hesap için başvuru evrakları, beş ila yedi iş günü arasında tipik bir geri dönüş süresine işaret ediyor.

FED

Gecikme, muhtemelen FED’in, ana hesap başvurusu hakkında henüz bir haber almamış olan Custodia ve Kraken gibi kripto-yerli kurumlara geleneksel bankacılık yetkilerinin nasıl verileceği konusundaki belirsizliğinden kaynaklanıyor. Ocak ayında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, gecikmeyi böyle bir kararın “oldukça öncül” doğasına bağladı.

Ancak FED, bugünün yönergelerinin, Custodia ve Kraken gibi “yeni” kurumlar için başvuru inceleme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacağından umutlu.

Kılavuzlar, başvuran kurumları görünür risk seviyelerine göre organize eden kademeli bir çerçeve oluşturmaktadır. Kademe 1, federal olarak sigortalı başvuru sahiplerinden oluşacaktır ve Kademe 2, federal olarak sigortalı olmayan ancak yine de “federal ihtiyatlı denetime tabi” olan kurumları içerir.

Kademe 3, ne federal olarak sigortalı ne de ihtiyatlı denetime tabi olan kurumları içerir. Bunun yerine “federal olarak sigortalı kurumlardan önemli ölçüde farklı ve muhtemelen daha zayıf olan bir denetleyici veya düzenleyici çerçeveye” tabidir.

Custodia, Kraken ve diğer benzer kripto bankaları muhtemelen Kademe 3’e düşecektir.

FED, kripto şirketlerini içeriyor gibi görünen bir ana hesap uygulama çerçevesi oluşturmasına rağmen duyuruyu çok fazla okumak konusunda dikkatli olunduğunun sinyalini verdi.

Bu yönergelerin hizmetleri “yüksek düzeyde risk oluşturan” yeni kurumlara yayma potansiyelini ele alıyor. Fakat FED, bunların “yasal uygunluk standartları oluşturmadıklarını, bunun yerine federal yasalar uyarınca yasal olarak uygun kurumlardan gelen erişim taleplerini değerlendirmek için risk odaklı bir çerçeve oluşturduklarını” belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

XRP, BTC

Ethereum (ETH) Balinasından Şaşırtan Hareket!

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB), Kriptoyu Denetleyecek Yeni Bir Düzenlemenin Eşiğinde!