içinde

FED Kararı Açıklandı! Bazı Tahminler Revize Edildi

ABD Merkez Bankası FED, iki günlük politika toplantısında politika faizini 28 yıl aradan sonra ilk kez 75 baz puan artırarak faiz oranını %1,50 – %1,75 aralığına yükseltti.

Karar 10’a karşı 1 oyla kabul edildi. ABD merkez bankası yaptığı açıklamada, faiz oranlarında devam eden artışların uygun olacağını ve enflasyonu %2,0 seviyesine çekmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını belirtti.

FED, yayınladığı karar metninde tahminlerini revize etti.

  • 2022 yılı çekirdek enflasyon beklentisi %4,3’ten %5,2’ye yükseltildi.
  • 2023 yılı çekirdek enflasyon beklentisi %2,7’den %2,6’ya indirildi.
  • 2024 yılı çekirdek enflasyon beklentisi %2,2’den %2,1’e indirildi.

  • Mart ayında bu yıl için %2,8 olan büyüme beklentisi %1,7’ye düşürüldü.
  • 2023 yılı için büyüme beklentisi %2,2’den %1,7’ye düşürüldü.
  • 2024 yılı için büyüme beklentisi %2’den %1,9’a düşürüldü.

İstihdam piyasasına yardımcı olmak için enflasyonu düşürmenin önemli olduğunu belirten FED Başkanı Powell, bu yıl için işsizlik beklentisini %3,5’ten %3,7’ye yükseltti. Bunun yanında gelecek faiz toplantısında 50 veya 75 baz puan artışı olabileceğini de ima etti.

FED, fiyat istikrarını tekrar sağlamak içim gereken araçlara sahip.

Powell, basın açıklaması sırasında gazetecilerden soru kabul ederken “Gelecek toplantıda 100 baz puan artışı gelir mi?” sorusuna “Gelen veriye göre hareket edeceğiz” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 15 Haziran 2022

Blockchain’in Tarihi