içinde ,

FED’in Lightning Network Hakkında Araştırma Raporu! FED’in Fikri Ne?

FED'in

Bitcoin (BTC), FED’in yeni odak noktası. Enflasyonu BTC cinsinden ölçen St. Louis Federal Rezerv Bankası’ndan sonra Cleveland Federal Rezerv Bankası’ndan “Lightning Network: Bitcoin’i Paraya Dönüştürmek” başlıklı bir araştırma raporu geliyor.

Araştırma raporu yalnızca “1 Ocak 2017-5 Eylül 2019” dönemini kapsıyor ve sonuçları hiç şaşırtıcı değil. Araştırma raporunun başlangıcı şu şekilde;

“LN’nin benimsenmesi ile blockchain tıkanıklığının azalması arasında önemli bir ilişki görüyoruz. Bu da LN’nin bir ödeme aracı olarak Bitcoin’in verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu gelişme, talepteki değişiklikler veya SegWit’in benimsenmesi gibi diğer faktörlerle açıklanamaz.”

FED'in

Burada şaşırtıcı olan, FED’in Bitcoin’in Lightning Network’ünü incelemesi. Ve bu konuda raporda olumlu maddeler yer alıyor.

FED’in En İlginç Gözlemleri

FED’in araştırma raporunda yer alan bazı önemli maddeler;

 • “Lightning Network’ün benimsenmesinin Bitcoin blockchain tıkanıklığında bir azalmaya ve daha düşük madencilik ücretlerine yol açtığını görüyoruz.”
 • “Ağın daha fazla merkezileştirilmesinin daha düşük ücretlerle ilişkili olduğuna dair sınırlı kanıt bulduk.”
 • Özellikle 2021’in başlarındaki son zamanlardaki yüksek tıkanıklık olayları, LN’nin her derde deva olmadığını gösteriyor.”

FED'in

 • “Daha az blockchain tıkanıklığı, kripto para birimi borsalarında arbitraj için daha düşük engeller anlamına gelebilir ve böylece piyasa likiditesini iyileştirebilir.”
 • Bertucci, stratejik bir ağ oluşumu modeli üzerinde çalışıyor ve node’lar arasındaki rekabetin ağın merkezileşmesini engellediğini gösteriyor.
 • “Ağ daha merkezi hale getirildiğinde, her kanal ve protokole kilitlenen her Bitcoin, muhtemelen daha yüksek hacimli ödemeleri destekleyecektir.”

Bir Bütün Olarak Bitcoin Ağı Hakkında Gözlemler

 • “Mempool’da bekleyen ödemelere eklenen toplam ücretler, 2017’den bu yana düştü. Bu da daha düşük talep veya daha fazla ödeme kapasitesi arzı olduğunu gösteriyor.”
 • “Genel olarak, ücretler nominal Bitcoin cinsinden düştü.”

FED’in Raporunda Şüpheli Gözlemler

 • “LN ücretleri düşürerek, Bitcoin madencilerinin büyük miktarlarda bilgi işlem gücü kullanma teşvikini azaltır, bu da daha az enerji kullanımı ve çevre için olumlu sonuçlar anlamına gelir.”

FED'in

Lightning Network, madencilik gerektirmediği için çok daha düşük enerji tüketimi anlamına gelir. Bununla birlikte, Daniel Batten, Bitcoin Madenciliğinin Küresel Metan Emisyonları Üzerindeki Potansiyel Etkisinin Ölçülmesi” başlıklı makalede açıkça araştırıldığı gibi Bitcoin ağı ve PoW madenciliği çevre dostudur.

 • “Bu makale Bitcoin’e odaklanırken blockchain diğer kripto para birimlerinin yaygın olarak kullanılmasına, güvenli ve merkeziyetsiz hale getirilmesine izin verebilir.”

Çalışmanın Şaşırtıcı Olmayan Sonuçları

 • “Sonuçlarımız, Lightning Network’ün Bitcoin’in daha fazla ölçeklenebilirlik elde etmesine yardımcı olabileceğini ve bir ödeme sistemi olarak daha iyi çalışmasına izin verdiğini gösteriyor.”

Tam olarak amaç budur. FED, Bitcoin’in amaçlandığı gibi çalıştığını bu madde ile kabul ediyor.

 • “LN kanallarının sayısındaki artış, mempool sayısını azaltır.”

Hem kanalların hem de ağ kapasitesinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu hatırlamakta fayda var.

 • “Ağ merkezileştirme, ağın verimliliği üzerinde net bir etkiye sahip değil.”

Sektör, zaten merkezileşme istemiyor.

 • “2017 yılında LN mevcut olsaydı ve örneğimizin sonundaki boyutta olsaydı, Bitcoin tıkanıklığı ne kadar azalırdı? Sonuçlarımız, mempool sayısının yüzde 93 daha düşük, mempool ücretlerinin yüzde 96 daha düşük ve düşük ücretli işlemlerin oranının yüzde 197 daha yüksek olacağını gösteriyor.”

Bitcoin ve Lightning Network için analiz sonuçlarında çok iyi rakamlar yer alıyor.

FED'in

 • “Bulgularımız, Lightning Network’ün zincir dışı faydalarının, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak daha iyi ölçeklenmesine ve çalışmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.”

FED, Lightning Network’ün BTC’nin ödeme aracı olarak kullanılmasına fayda sağlayabileceği detayına da değinmiş.

 • “Bitcoin’in nasıl kullanıldığına dair veriler mevcut değil, bu yüzden Bitcoin’in giderek artan bir şekilde ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılmadığını kesin olarak söyleyemeyiz.”
 • “Lightning Network, ödemelerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayarak önemli bir teknolojik kısıtlamayı aşıyor.”

Lightning Network’ün amacı zaten bu. Ve bunu sağlayabilecek bir teknolojiye sahip.

FED’in araştırma raporunda öne çıkanlar bu kadar. Bu FED araştırmasının ve daha önce FED’in enflasyonu BTC açısından ölçtüğü raporun tamamen zıt sonuçlara varıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

BTC ile Nasdaq Korelasyonu Zayıflarken Bitcoin Yükseldi, Hisse Senetleri Düştü!

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Teknik Analizleri I 15.07.2022