in ,

FED’in Faiz Kararı Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. ABD Para Politikası Kurulu tarafından gerçekleşecek olan toplantının ardından Mart ayı faiz kararının açıklanması bekleniyor. 

Yılın ilk faiz kararı toplantısında ABD Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti. Yılın gerçekleşecek ikinci toplantısı ise 22 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek. Toplantının ardından açıklama yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell’ın, alınan kararı 22 Mart 21.00’de (TSİ) duyurması bekleniyor. 

Genel çevreler, FED’in alacağı faiz kararının 25 baz puan artış yönünde olacağını tahmin ediyor. Ancak kredi derecelendirme şirketi Moodys, durumu değerlendirmek adına faiz artırımlarının durabileceğini düşünüyor. 

FED Faiz Artırırsa Ne Olur? 

FED faiz artırdığında dolara olan talep artacağı için dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanır. Faiz artış oranı ne kadar büyük ve beklentinin üzerinde olursa etkileri de o kadar büyük olur. Finans piyasaları genel olarak faiz artışına hızlı tepkiler verir. 

Karar Öncesi Bitcoin Ne Durumda? 

Bitcoin fiyatı, dün 28.500 dolara yükseldikten sonra 27.500 dolara kadar geriledi. Bugün yeniden 28.000 doların üzerine çıkan Bitcoin, yarın açıklanacak faiz kararını bekliyor. Bankacılık krizi ve ardından alınan önlemlere bağlı olarak son ayların en önemli faiz kararı olarak görülen FOMC toplantısında çıkacak karar, kripto paraların yönü konusunda belirleyici rol oynayabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?

SEC, Tron’un Kurucusu Justin Sun Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu