içinde ,

FED Hangi Veriyi Bekliyor?

FED üyesi Christopher Waller, enflasyonu kontrol altına alma çabalarının bir parçası olarak yılın geri kalanında faiz artışlarının devam edeceğini öngörüyor. 

Pazartesi akşamı bir konuşma yapan FED üyesi Waller’ın yorumları şu şekilde oldu;

“Enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığını görene kadar 50 baz puanlık faiz artışını masadan kaldırmıyorum. Enflasyonun gerilemesine yardımcı olmak için politika faizini nötr seviyesinin üzerine çekecek birden fazla 50 baz puanlık faiz artışını destekliyorum. Veriler enflasyonun inatla yüksek olduğunu gösterdiği takdirde, daha fazlasını yapmaya da hazırım. Ekonominin izlediği yol, Ukrayna savaşının ve COVID-19’un nasıl geliştiği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı.” 

FED yetkilileri, mart ayında nötr faiz oranı seviyesini (yani ekonomiyi durgunluğa sokmada talebi düşürecek faiz oranı seviyesi) %2.5 olarak tahmin etmişti. Yani FED üyesi Waller’ın yorumu, ek 2 baz puanlık daha faiz artışı için alan olduğu anlamına geliyor. 

Piyasalar şu anda FED’in gösterge borçlanma oranlarını, nötr faiz oranına paralel olarak %2,5 -%2,75 aralığına yükseleceğini tahmin ediyor. Ancak buna karşılık enflasyon yavaşlama eğilimi göstermediği takdirde FED, muhtemelen daha fazla sıkılaştırıcı adım atabilir. Mayıs toplantısıyla birlikte FED, faiz oranlarını %0.75 – %1.00 aralığına yükseltmişti. 

3-4 Mayıs tarihli FOMC toplantı tutanaklarında, “Katılımcıların çoğu, önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artışın uygun olacağına karar verdi” yorumunda bulunulmuştu. Bununla birlikte, üyelerin fiyat istikrarını yeniden sağlama konusunda güçlü bağlılık ve kararlılık sahibi olduğu vurgulanmış, faiz artırım sürecinde finansal koşulların da dikkate alınacağı belirtilmişti. 

Veriler Ne Diyor?

Diğer taraftan geçtiğimiz cuma günü açıklanan veriler, enflasyonun nisan ayında bir miktar yavaşlama ile birlikte hala yükselişte olduğunu gösterdi. FED’in takip ettiği önemli enflasyon metriği olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE price index) Nisan’da yıllık %6.3 arttı. (Önceki: %6.6). Ek olarak çekirdek kişisel tüketim harcamaları Nisan’da %4.9 artış gösterdi (Önceki: %5.2).

Nisan PCE verisi, Kasım 2020’den bu yana ilk yavaşlama sinyalini verdi. Bununla birlikte tüketici güven endeksinin de son 11 yılın en düşük düzeyine gerilemesi, FED’in agresif tutumunda bir miktar gevşemeye neden olabilir. 

Bu Hafta Açıklanacak Önemli Veri Akışı

Bu hafta ABD tarafında enflasyonun yönünü tayin etmek açısından önemli veri akışları takip edilecek. En önemli veri cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi olacak haliyle. Piyasanın beklentisi, Mayıs verisinin 391 bin kişi geleceği yönünde (Önceki: 428 bin kişi).

Bu verinin beklentilerin üzerinde gelmesi piyasalarda, ABD ekonomisinde ısınmanın devam ettiği ve FED’in agresif tutumuna devam edebileceği şekline yorumlanabilir. 

Çarşamba

  • 18:30 – FOMC üyesi Williams konuşacak,
  • 20:00 – FED üyesi James Bullard’ın açıklamaları takip edilecek,
  • 21:00 – FED’in önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerini içerecek olan The Beige Book (Bej Kitap) açıklanacak.

Perşembe

  • 14:30 – ABD işten çıkarma verisi,
  • 15:30 – ABD işsizlik başvuruları

Cuma

  • 15:30 – ABD Mayıs istihdam verileri,
  • 17:30 – FOMC üyesi Breinard’ın konuşması

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Backstage İş Geliştirme Yöneticisi Alessio Piras ile AMA Etkinliği

Bitcoin, Goldman Sachs

Bitcoin (BTC) Yükselmeye Devam Ediyor! Sırada Ne Var?