içinde

FED: Faizleri Artırma, Bilançoyu Daraltma Zamanı Geldi

FED 2018’den Bu Yana İlk Kez Faiz Artırdı

Yükselen enflasyon FED’in pandemi dönemindeki olağanüstü desteğini geri çekmeye neden oldu. Federal Rezerv, 2018’den bu yana ilk kez kısa vade faiz oranlarını artırdı.

FED, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına çekti. Karar 1’e karşı 8 oyla alındı. St. Louis FED Başkanı Bullard 50 baz puanlık faiz artışı yönünde oy kullandı. Yetkililer, Ukrayna’daki savaş karşısında ekonomik görünümün “son derece belirsiz” olduğunu kaydetti.

FED, faiz oranlarını yükselterek, fiyatları yükseltebilecek faktörlerden biri olan talebi bastırabilme umuduyla borçlanma maliyetlerini artırma sürecini başlatıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından açıklanan projeksiyonlar, FED’in bu yıl altı defa daha faiz artırımına gidebileceği olasılığını işaret ediyor. Yani FED yıl sonuna kadar faizi %1.75 seviyesine kadar çekebilir. Noktasal grafikte 2022 sonu faiz öngörüsü % 1.9 olurken, 2023 yılı için % 2.8 olarak belirlendi. Piyasaların beklentisi, FED’in 2022 yılında toplamda yalnız üç faiz artırımına gideceği yönündeydi. 

Diğer taraftan FED, piyasaları, faiz artırımlarının enflasyona anında yansıma göstermeyeceği konusunda uyarıyor. FED’in tahminlerine göre fiyatlar 2022 yılında %4.3 artmaya devam edecek ki bu seviye kurumun aralık ayında öngördüğü %2.6 seviyesinin bir hayli üstünde. Bununla birlikte FED, 2023 yılında enflasyonu %2.7’ye ardından 2024’te ise %2.3 seviyesine çekmeyi hedefliyor. FOMC açıklaması şu şekilde oldu:

 “Enflasyon, pandemi ile ilgili arz ve talep dengesizliklerini, yüksek enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor” 

FOMC’nin tahmini, FED’in 2024 sonuna kadar kısa vadeli faiz oranının %2,5 ila %3 arasında olma olasılığını projelendirmekte. Politika yapıcılar, enflasyondaki erken yükselişi “geçici” bir fenomen olarak görmezden gelmenin bir hata olabileceğini kabul ederek, enflasyon tahminlerini sürekli olarak revize ettiler.

FED Başkanı Jerome Powell, gelecekteki toplantılarda daha yüksek oranlı faiz artışı ihtimaline açık kapı bıraktı. Son yirmi yılda faiz oranlarını bir seferde yalnızca 25 baz puan yükseltmek bir standart haline gelse de, enflasyonun hızlı temposu bazı politika yapıcıları 50 baz puanlık faiz artırımı fikrine yaklaştırdı. Ancak FED’in de belirttiği gibi Ukrayna kaynaklı jeopolitik belirsizlik ve endişeler devam ediyor. FED bu konuda şu yorumda bulundu;

“Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz. Yakın vadede işgal ve ilgili olayların ekonomik aktivitede ve enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturması muhtemel.”

FED’in muhtemelen yakında uygulayabileceği başka bir araç ise 9 trilyon dolarlık devasa bilançosunda bir azaltma. Pandeminin başından bu yana FED, piyasaları desteklemek amacıyla trilyonlarca dolarlık devlet tahvili ve ipotekli menkul kıymet alımı gerçekleştirdi. Alımlar bu ay sona erdi. Merkez bankasının elindeki varlıkları ne zaman boşaltmaya başlayacağı sorusu gündemde kalmaya devam ediyor. FED bilanço daraltılması için  önümüzdeki toplantılardan birinde FOMC’nin bilançodaki varlıkların azaltılması sürecine başlanmasını öngördüğünü söyledi.

Bir sonraki FOMC toplantısı 3-4 Mayıs’ta yapılacak.

Kaynak: Yahoo Finance

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Kripto, Finans Dünyasını “Yeniden Tanımlayabilecek”

A Sugar Daddy Weblog Can Help You Match Girls and pay attention to About Sugardaddy Relationships