in ,

FED Faiz Kararını Açıkladı, Piyasalara Yansıması Nasıl Olacak?

Amerikan Merkez Bankası FED’den beklenen faiz açıklaması geldi. FED, faiz oranını 0 – 0.25 bandında sabit tuttu.

FED’in faiz oranını açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı da artışa geçti. Lider kriptopara birimi Bitcoin, ilk dakikalarda 43.000 dolar seviyelerinden 43.980 dolara yükseldi. FED kararlarını ilk bakışta özetlemek gerekirse; beklenenden ziyade, kurallar gereği bir faiz arttırımı gerçekleşmedi. Bu, gelen ilk haberlerden dolayı dolar endeksi sert bir düşüş yaşadı ve genel olarak piyasaları da pozitif olarak fiyatlandırdı. Enflasyon, faiz arttırımı ve tapering (varlık alımlarının azaltılması) konusunda FED üyelerinin ortak bir görüş sunduğunu ve herhangi bir ayrılık yaşanmadığı belirtildi. Bu da dolar endeksi için detaylarda gizli bir pozitif bakış açısı olarak değerlendirilebilir.

fed

Ancak Powell’ın konuşması başlayana kadar varlık alımlarına dair net bir açıklamada bulunulmadı ve piyasalar bunu varlık alımlarına devam edileceği yönünde yorumladı. Powell konuşmaya başladığı zaman, varlık alımlarının azaltılmasına başlanacağını ve bunun en geç 2022’nin ortasında tamamlanacağını ifade etti. Parçaları birleştirecek olursak; “enflasyon daha da artacak, bunu gördük (%4,2 civarında bir beklentiden bahsetti), bundan dolayı varlık alımlarını azaltmamız ve tapering’e başlamamız gerekiyor” şeklinde bir özet çıkartabiliriz. Bunların sonuçları bizleri nasıl etkiler? Tapering tamamlanmadan faiz arttırımı gerçekleştiremezler, bu kendi kuralları. 2022 ortasında varlık alım programı sonlanacak ve yine 2022’nin ikinci yarısında en bir kere faiz arttırımı gerçekleştirilecek. Bu açıdan bakıldığı zaman da dolar endeksinin (DXY) yükselmesine ve dolar karşılığında işlem yapılan varlıkların değer kayıplarına neden olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Ethereum

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Teknik Analizi | 22 Eylül 2021

Longer Distance Marriage Blogs